Hayvan HaklarıManşetTürkiye

Ankara’daki köpek katliamının faillerine 5 yıl hapis cezası istendi

0

Geçtiğimiz ay Batıkent’te 16 köpeği zehirleyerek öldüren üç kişi için iddianame hazırlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı failler hakkında 5 yıl 4’er ay hapis cezası istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Batıkent’te 16 köpeğin zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili olayda üç kişi hakkında “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından en az 5 yıl 4’er ay hapis istemiyle dava açtı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Gönen’in hazırladığı iddianamede, kimlik kartlarına göre köpeklerden Tarçın, Fıstık ve Ceviz’in müşteki Buket Özgünlü’ye ait olduğunun anlaşıldığını belirtti.

Sanıklar Musa Devran, Aydın Gölge ve Levent Özcan’ın, Özgünlü’ye ait olanların da arasında bulunduğu köpeklere, böcek ilacına batırılmış tavuk eti verdiği ifade edilen iddianamede, bunu yiyen köpeklerden bazılarının öldüğü, bazılarının ise sakat kaldığı kaydedildi.

 

Belediye ve barolar da ‘müşteki’

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı, Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı tarafından hazırlanan raporda, “Köpeklerin zehirlenmesinde kullanıldığı tahmin edilen metomil isimli maddenin insan, hayvan ve bitkiler açısından kalıcı nitelik oluşturacak şekilde çevrenin kirletilmesi kapsamında bir sonuç doğurabileceği sonucuna varılmıştır” tespiti yer almıştı. İddianamede bu gerekçelerle üç sanığın “haksız yere sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” suçundan 4’er aydan 3’er yıla kadar, “iştirak halinde çevreyi kasten kirletmek” suçundan ise en az 5 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi. Sanıklar hakkında ayrıca adli para cezası da istendi.

Tarçın, Fıstık ve Ceviz adlı köpeklerin sahibi Özgünlü’nün yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi, Adana Barosu Barosu Başkanlığı ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi de dava iddianamesinde “müşteki” olarak yer aldı.

Öte yandan iddianamede, öldürülen sahipsiz hayvanlara ilişkin sanıklar hakkında idari para cezası uygulanması için dosyanın ayrıldığı da ifade edildi. Bu dosyanın, idari para cezasının uygulanması için Yenimahalle Kaymakamlığına gönderildiği öğrenildi.

Sanıklar Musa Devran, Aydın Gölge ve Levent Özcan, tutuklama talebiyle sevk edildikleri sulh ceza hakimliğince, adli kontrol şartıyla salıverilmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.