ManşetTürkiye

Ankara’da Reyhanlı katliamı protesto edildi

0

Reyhanlı katliamı, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu’nun çağrısıyla Ankara’da protesto edildi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen KESK, TKP, ÖDP, SDH ve Kaldıraç üyeleri Reyhanlı’da yaşanan katliamı protesto etti. Eylemde sık sık “AKP besliyor, ÖSO vuruyor”,”Savaşa geçit vermeyeceğiz” sloganları atıldı.

Yüksel Caddesi’nde toplanan platform bileşenleri, “Ülkemizde, bölgemizde savaş istemiyoruz” pankartı açtı. Sloganlar eşliğinde Sakarya Caddesi’ne yürüyen platform ve siyasi parti üyeleri burada basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Dengiz Sönmez, Reyhanlı halkının büyük bir insanlık dışı saldırıya maruz kaldığını belirterek şunları söyledi:

“Emperyalist ABD’nin taşeronu AKP’nin karşısında emek, demokrasi ve devrimci güçler olduğu sürece, emperyalizmden ve onun uşağı AKP iktidarından hesap mutlaka sorulacaktır. AKP iktidarının bir taraftan içerideki savaşı durdurma iddiasında bulunurken bir yanda tüm komşu ülkelerle aktif savaş politikası yürütmesi barıştan ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun saldırının hemen ardından “failleri” açıklamasının manidar olduğunu belirten Sönmez, Reyhanlı katliamı sonrası basına uygulanan yayın yasağına da tepki gösterdi. Yaşanan olayın Suriye’ye emperyalist müdahalenin bahanesi olduğunu altını çizen Dengiz Sönmez, “Suriye halkını asla yalnız bırakmayacağız. Buradan ülkemizin bir savaş cenderesi içine sokulmasna izin vermeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

(sol)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.