Hayvan HaklarıManşet

Ankara’da köpekleri zehirleyenlere beş yıl hapis cezası istendi

0

Ankara Batıkent’te geçen Nisan ayında 16 köpeğin zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan Aydın Gölge, Levent Özcan ve Musa Devran hakkında hazırlanan iddianame Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.  Üç sanık, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İddianamede, sanıkların, müşteki Buket Özgünlü‘nün sahibi olduğu Tarçın, Fıstık ve Ceviz adlı köpekleri ile diğer sokak köpeklerine hiçbir neden yokken tavuk etiyle birlikte metomil (böcek ilacı) verdikleri belirtildi. Bu maddenin köpeklerin zehirlenmesi dışında insan, hayvan ve bitkiler açısından kalıcı nitelik oluşturacak şekilde çevrenin kirletilmesi kapsamında bir sonuç doğuracağına dikkat çekildi.

Tutuksuz sanıklar, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame kapsamında 24 Eylül’de hakim karşısına çıkacak. Sanıklar, ‘haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldürmek, işe yaramayacak hale getirmek veya değerinin azalmasına neden olmak’ ve ‘çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten zarar vermek’ suçlarından beş yıl dört ay hapis cezası istemiyle yargılanacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.