ManşetTürkiye

Ankara Ali İsmail Korkmaz için buluştu

0

Eskişehir’deki Gezi Parkı protestolarında 2 Haziran’da polis müdahalesinden kaçtığı sırada bir ara sokakta dövüldükten sonra yaralanan ve hastanede 38 gün verdiği yaşam mücadelesine önceki gün yenik düşen Ali İsmail Korkmaz için Ankara’da Güvenpark’ta yüzlerce insan bir araya geldi.

Parkta yer sofrası kurularak iftar yemeği de yenilmesiyle renklenen protesto öncesinde ise Sağlık Bakanlığı’ndan Korkmaz’a ilk anda tıbbi müdahale yapılmadığı iddiası yalanlandı.

Ali İsmail Korkmaz’ın, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 38 gündür sürdüğü yaşam mücadelesini kaybetmesi, tüm Türkiye’de tepkiyle karşılandı. Korkmaz, Gezi parkı protestoları sırasında yaşamını yitiren altıncı kişi oldu. Korkmaz’ın ağabeyi Gürkan Korkmaz başta olmak üzere ailesi, ölümle sonuçlanan süreçte, Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne kabul edilmediği, öncelikle karakola ifade vermesinin istendiğini öne sürdü. Ancak ülke genelinde Korkmaz’ın ölümüyle ilgili protestoları asıl tetikleyen unsur ise, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nün olaya ilişkin MOBESE kaydı olmadığını bildirmesi ve savcılığa ulaştırılan olay yerindeki bir otele ait kamera görüntülerinde ise bozulma olması oldu.

Türkiye genelinde Korkmaz’ı anmak ve ölümüne ilişkin soruşturma sürecini protesto eylemlerinden birisi de Ankara’daydı. Güvenpark’taki buluşmaya, sivil toplum örgütleri temsilcileri yanında yüzlerce insan katıldı. Zaman zaman polis ile gerilimli anlar da yaşanan protesto, iftar saatiyle birlikte renkli görüntülere sahne oldu. Güvenpark’ta simit-peynir gibi mütevazi yiyeceklerle bir yer sofrası kuran protestocular hep birlikte oruç açtı. “Hepimiz Aliyiz, öldürmekle bitmeyiz” sloganı atılan protesto, Twitter’da #direnankara belirteci ile yankı buldu.

Ayrıca @parklarbizimank ile @guvenpark gibi Twitter hesaplarıyla da artık Ankara’daki Gezi parkı protestoları ile bundan sonraki süreçlere ilişkin bilgiler de paylaşılıyor.

(VOA)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.