ManşetTürkiye

Anayasa Mahkemesi’nden, “Bir dakika, bu ülkede halen anayasa var” iptalleri

0

Anayasa Mahkemesi, TİB’e bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisi veren düzenlemeyi iptal etti. Yüksek Mahkeme, kamuda görevden almaların iptaline ilişkin mahkeme kararlarının 2 yıl içinde uygulanacağına dair düzenlemenin yürütmesini de durdurdu ve iptal etti. Ayrıca, özelleştirmelerde mahkeme kararlarının uygulanmamasına olanak sağlayan yasal güvence de iptal edildi.

16 anayasa mahkemesi...

Anayasa Mahkemesi’nden (AYM), hükümete torba yasa şoku geldi. Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, CHP ’nin başvurusu üzerine AYM, torba yasadaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) “Millî güvenlik ”, “kamu düzeninin korunması” ve “suç işlenmesinin önlenmesi” gibi nedenlerle ve “gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde” bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini anayasaya aykırı gördü ve iptal etti.

İptalle TİB başkanının talimatıyla 4 saatte site kapatma ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi yargı kararıyla kaldırılmış oldu. TİB, artık, internete müdahale edemeyecek. Site kapatma ancak yargı kararıyla mümkün olabilecek. Anayasa Mahkemesi, TİB ile ilgili düzenleme ile mahkeme kararlarının yerine getirilmesine ilişkin maddelerin yürütmesini de durdurdu.

AYM ayrıca, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının ardından “paralel” kadrolara görevden alma operasyonu kapsamında daire başkanı ve üzerindeki kadrolar ile emniyet personelinin görevden alınması halinde, bu işlemin iptaline dair mahkeme kararlarının iki yıl boyunca uygulanmamasını öngören düzenlemeyi de iptal etti. Bu mahkeme kararlarını uygulamayanlara ceza soruşturması yapılmayacağı da anayasaya aykırı bulunarak, iptal edildi. AYM, yürürlüğü de durdurma kararı verdiği için bu mahkeme kararları mevzuat çerçevesinde iki yıl ertelenmeden uygulanacak.

(Hürriyet)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.