EkolojiManşet

Anamur’da maden şirketi ÇED kararı beklemeden yol çalışmasına başladı

Fotoğraf: Ekoloji Birliği

Mersin ilçesi Anamur‘daki Korucak Mahallesi’nde mermer ocağı açmak isteyen firma, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı kesinleşmeden Orman Müdürlüğü’nün verdiği izinle çalışmaları için yol açmaya başladı.

İşletmeci Mustafa Çetin’in ÇED kararını beklemeden başlattığı çalışmaya Anamur Çevre Platformu tepki gösterdi. Orman Müdürlüğü’nün çalışmaya izin vermesini eleştiren Anamur Çevre Platformu, ‘Suç işliyorsunuz’ dedi.

‘Yasal olmayan bu işi durdurun’

Platform yaptığı açıklamada “Korucuklular, lütfen ormanınıza, topraklarınıza sahip çıkın ve yasal olmayan bu işi durdurun! Ormanlarımız kimsenin babasının malı değildir! Kesip toprağın altına attıkları ağaçlar hepimizin can damarıdır! Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, özel bir kişinin isteğine uygun olarak ormanın tahribine ve ormandaki ağaçların bu şekilde kesilip atılmasına hiç bir koşulda izin veremez. Bunun için sözleşme yapılamaz” diyerek Orman İşletme Müdürlüğü’ne tepki gösterdi.

16 Ocak mermer ocağına karşı protesto

‘Kesilen ağaçların vebalini ödeyemezsiniz’

İptal kararı çıkmaması durumunda kesilen ağaçların hesabını kimsenin veremeyeceğinin ve bölgede tarihi eserlerin olabileceğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Açılan dava sonunda, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı iptal edilirse, bir hiç uğruna kesilen o ağaçların vebalini kimse ödeyemez ve işlenen bu suçun altından hiç bir yetkili kalkamaz. Ayrıca süreç kesinleşmeden ruhsat sahasına el atan bu kişiler, tarihi eser çıkarıp da devlete teslim etmezlerse, bunun sorumluluğunu da kimse kaldıramaz. Mustafa Çetin adına ağaç kesip yol açanlar, sahadan çekilmezlerse ve Orman İşletme Müdürlüğü de bu işi durdurmazsa, yetkililer ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan herkese duyururuz!

 

Kategori: Ekoloji