ManşetHayvan HaklarıTürkiye

Anadolu Leoparı Antalya’da görüldü

0

Neslinin tükendiği düşünülen ancak son yıllarda fotokapanlarla görüntülenerek büyük sevinç yaşatan Anadolu Leoparı, Antalya‘da ortaya çıktı. Görüntüleri CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut paylaştı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlmen, görüntülerin iki yıl öncesine ait olduğunu belirtti.

Görüntülerin yeni olmadığını, Toroslar’da ve Antalya’da Milli Parklar Müdürlüğü ve bölge personelinin yoğun emekleri ile elde edildiğini belirten Dr. İlmen, görüntülerdeki leoparın korunduğunu bildirdi. Yasin İlmen şu ifadeleri kullandı:

“Şunu lütfen unutmayın bu hayvan ve Anadolu’daki birçok yaban hayvanımız insan gördüğünde kaçar ve saldırmaz. Münferit saldırılar yaralı birey ve yavrulu annelerde olabilir. Leopar doğada yaban domuzu başta olmak üzere toynaklı yaban türleri ile besleniyor. Bu anlamda doğada besini bol ve son yıllarda onların yokluğu ile popülasyonu aşırı artmış, tarım alanları ve yerleşimlere büyük zarar veren yaban domuzu popülasyonu tekrar kontrol altına girebilecek. Yeter ki bu türün korunmasında kişisel akademik hırs ve ‘ego’lardan ziyade ‘eko’ yu yani= ekolojiyi merkezimize koyalım.”

Görüntüleri sosyal medya hesabına paylaşan ve Türkiye’de sayısız kez görüntülenmesine karşın Anadolu Leoparı’nın hala varlığının resmi olarak ilan edilmemesine tepki gösteren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Resmi olarak varlığının kabul edilmesi gereken Anadolu Leoparı’nın görüldüğü yerlerin kesin koruma alanı olarak ilan edilmesi zorunlu. Nesli yok olduğu düşünülen leoparın görüldüğü yerlerdeki mermer-maden ocakları, santraller gibi varlıklar nedeniyle resmi varlık kabulünün yapılmadığını, görüldüğü yerlerdeki insan hareketliliğinin de bu nedenle kısıtlanmadığını düşünüyoruz. Bu yanlıştan dönülüp Anadolu Leoparlarımızın yaşam hakkının korunmasını istiyoruz” dedi.

İlgili haber: Batur Avgan Türkiye’deki leoparları anlatıyor

CHP’li Ayhan Barut,  “2010’lu yıllardan itibaren yurdumuzun çeşitli bölgelerinde, Iğdır, Tunceli, Diyarbakır, Rize ve Siirt gibi illerde fotokapanlarla görüntülenen Anadolu leoparının varlığı resmi olarak ilan edilmek zorunda. Antalya’da, Kumluca‘ya kadar geldiği, hatta yol kenarlarına kadar inebildiği tahmin ediliyor. Fotokapanlarca görüntülenen Anadolu leoparının varlığı hemen resmi olarak ilan edilmeli, bu hayvanın görüldüğü yerler koruma alanı olarak belirlenmelidir” şeklinde konuştu.

Anadolu leoparının görüldüğü yerlerdeki mermer-maden ocaklarına ve insan hareketliliğine dikkat çeken Barut, şu ifadeleri kullandı:

“Neslinin tükendiği düşünülen bu güzelim hayvan, insan baskısından uzak duran, beslenme ve yaşam için dengenin sağlandığı yerleri seçen bir yapıya sahip. Bunca zamandır fotokapanlara yakalanan, görüntüleri ve fotoğrafları çekilen Anadolu leoparının resmi olarak varlığının kabul edilmemesini anlamakta zorluk çekiyoruz. Resmi olarak varlığı kabul edilse, Anadolu leoparının görüldüğü yerlerin, geçiş güzergahlarının ve yaşam alanlarının kesin koruma alanı olarak belirlenmesi gerekecek. Bu yapılmıyor. Buradaki nedenin; doğal yaşam alanlarındaki maden-mermer ocakları, santraller ve insan yerleşim alanlarına yakınlıktan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Anadolu leoparının korunup yaşatılması, varlığının sürmesi hayati derecede önemlidir. Anadolu leoparının varlığının resmi kabulünün yapılarak koruma alanlarını ilan etmeye çağırıyoruz.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.