Hayvan HaklarıManşet

CHP’li Barut: Beş ilde daha av ihalesine çıkıldı, tümü iptal edilmeli

0

Dersim’de 17 dağ keçisinin öldürülmesine ilişkin ihale iptal edildi ancak Türkiye’deki başka illerde yaban hayvanlarının avlanmaları için açılan farklı ihaleler sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde bulunan Adana, Mersin, Hatay, Niğde ve Kayseri’de 97 adet yaban keçisi için ihale yapılmasına tepki gösterdi.

16 Temmuz’da yapılan ihalenin yürütmesinin durdurulması için Adana 2’nci İdare Mahkemesi’ne dava açan Güven Boğa’nın başvurusu üzerine mahkemenin savunma için 5 günlük süre tanıdığını aktaran Barut, “Av ihalesi adıyla bilinen bu vahşetin bir daha hiç gündeme gelmemesi için tüm ihale ve işlemlerin artık kesin olarak son bulması gerekiyor. ‘Av ihaleleri hiç yapılmasın, canlara kıyılmasın’ istiyoruz, herkesten destek bekliyoruz” diye konuştu. 

Av katliamının tümüyle son bulması gerektiğini kaydeden ve kamuoyu talebinin yerine getirilmesini isteyen Ayhan Barut, şunları söyledi:

Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre korunması gereken türlerin avlanması yasak ama ihaleyle avlanılmak isteniyor. Av ihalesi adıyla bilinen bu vahşetin bir daha hiç gündeme gelmemesi için tüm ihale ve işlemlerin artık kesin olarak ve tümüyle son bulması gerekiyor. ‘Av ihaleleri hiç yapılmasın, canlara kıyılmasın’ diye herkesten destek bekliyoruz. Tunceli’deki ihale iptal edildi ama bu tür ihalelerin artık ülke gündeminden artık çıkması lazım. Doğayı ve yaşamı, toprağı ve suyu, içindeki bitki ve hayvanı, tüm canlıları korumalıyız. Herkesi sesimize ses vermeye, bu katliamları durdurmaya çağırıyoruz.”

97 yaban keçisi için 1 milyon 262 bin TL’ye ihale

Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü, sorumluluk bölgesinde bulunan Adana, Mersin, Hatay, Niğde ve Kayseri’de 97 yaban keçisi acente kotalarının avlattırılması için KDV hariç toplam 1 milyon 262 bin 500 lira bedelle ihale ilanı yayınladı. 16 Temmuz 2020 tarihinde bölge müdürlüğü binasında yapılacağı duyurulan ihalenin iptali için Güven Boğa isimli kişi, avukatı aracılığıyla Adana 2’nci İdare Mahkemesi’ne ‘yürütmenin durdurulması’ istemiyle başvuruda bulundu. Başvuruda şu gerekçeler ifade edildi:

  • İhale hukuku aykırıdır.
  • Söz konusu hayvanların avlanması, hem iç hukuka hem de uluslararası hukuka göre mümkün değildir.
  • Yaşam hakkı, her can için uygulanmalıdır.
  • Kutsal olarak kabul edilen bu hayvanların avlanması, inanç özgürlüğünü ihlal eder.
  • Av ihaleleri,  kültürel ve doğal miras alanlarını tehlikeye atar.
  • Dersim’de açılan ihalelenin durdurulması örnek alınmalıdır.

Dava dosyasını inceleyen Adana 2’nci İdare Mahkemesi ise davalı Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü’nden ihale, avlanılacak hayvanlar, yönetmelik ve uygulamalara ilişkin bilgi ve belgeleri talep ederek, savunma ve karar için beş günlük süre tanıdı.

You may also like

Comments

Comments are closed.