Kültür-SanatManşet

Altın Portakal’dan “Gezi” belgeseline sansür

0

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 10-18 Ekim arasında düzenlenecek 51. Altın Portakal Film Festivali sansür iddiasıyla gündemde.

Ön jürinin Ulusal Belgesel Yarışması için seçtiği, Gezi olaylarını anlatan Reyan Tuvi imzalı ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı belgesel, yarışmadan çıkarıldı.

5 belgesel Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’...

 

Festival yönetimi, belgeseli Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) hakaret ve cumhurbaşkanına hakaret suçlarını düzenleyen 125’inci ve 299’uncu maddelere aykırı olduğu gerekçesiyle eledi.

Berke Baş, Ayşe Çetinbaş, Seray Genç’ten oluşan ön jürinin konuya ilişkin basın açıklamasında ‘bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesinin tehlikesine’ vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir.” denildi.

Ön Jüri tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

“51. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisi olarak, festivale başvuran belgesel filmler arasından bizden talep edildiği üzere 15 filmi yarışmaya değer bulduk ve festival yönetimine bildirdik. Festival yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanan yarışma filmleri listesinden seçmiş olduğumuz ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgesel filminin “Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesi ile çıkarılmış olduğunu öğrendik.

Biz ön jüri olarak, bir belgesel filmin içeriği ne olursa olsun TCK’ya göre değerlendirilmesini ve listeden çıkarılmasını bir sansür olarak niteliyoruz. Böyle bir durumu kabul edilemez bulduğumuzu festival yönetimi ile paylaşmamıza ve bu durumun düzeltilmesini talep etmemize rağmen, festival yönetimi bu kararını değiştirmemiştir. “

You may also like

Comments

Comments are closed.