Kültür-SanatManşet

Altın Portakal’da ödül gecesi

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ ödülü, Macar Yönetmen Krisztina Deak’ın ‘Aglaya-Aglaja’ adlı filmine verildi. “Güzelliğin on par etmez” filmi toplam 6 dalda altın portakal’a layık görülerek bir rekorun da sahibi oldu.

Hüseyin Tabak’ın yönettiği “Güzelliğin On Par’etmez” en iyi film ödülünün yanısıra, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi kurgu ve Behlül Dal Jüri özel ödüllerinin de sahibi oldu.

“Seyirci Ödülü” ise Ahmet Sönmez’in yönettiği “Elveda Katya” filmine gitti.

Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen kapanış galası ve ödül törenine katılan sanatçılar, törenin yapıldığı salona kırmızı halıdan geçerek geldi. Sanatçılara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Ali Sunal’ın sunuculuğunu üstlendiği gecede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, festival süresince günahı ve sevabıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi. Jüri üyelerine ve sanatçılara teşekkür eden Akaydın, ‘Daha demokrat bir Türkiye’de zulme son vererek ve hepsinden önemlisi barış içinde yaşamak için Antalya halkının sesini buradan güçlü bir sesle haykırmak istiyorum’ dedi.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

Festival kapsamında yapılan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ ödülü, Macar yönetmen Krisztina Deak’ın son filmi ‘Aglaya-Aglaja’nın oldu. ‘Aglaya-Aglaja’ aynı zamanda, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Uluslararası En İyi Film Ödülü’nü de aldı.

Yarışmada ‘Jüri Özel Ödülü’ ve ‘Gençlik Jürisi Ödülü’, Gürcü yönetmen Rusudan Chkonia’nın ilk uzun metrajlı çalışması ‘Keep Smiling-Gülümse’ye verildi.

Polonyalı yönetmen Maciej Zak’ın ‘Supermarket-Süpermarket’ adlı filminde rol alan Marian Dziedziel’e de ‘En İyi Performans’ ödülü verildi.

Menekşe’den Önce’ye ‘Toplumsal Vicdan’ Ödülü

Gecede Soner Yalçın’ın yönettiği, ancak tamamlayamadığı için Halide Didem Kurt tarafından tamamlanan ‘Menekşe’den Önce’ adlı belgesel filme ‘Toplumsal Vicdan’ ödülü verildi.

Filmin Sorumlu Yapımcısı Halide Didem Kurt, ‘Aslında ben bu filmin zorunlu yapımcısıyım’ diyerek sözlerine başladı. Filmi tamamlamanın kendileri için bir görev olduğunu belirten Kurt, ‘Umarım Soner Yalçın’ı iyi ifade edebildik. Değerli jüri, festival komitesi, aynı şekilde önemsediğiniz ve bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederim’ dedi.

Ödülü vermek için sahneye gelen yazar Mine Kırıkkanat da filme ödül vermekten onur duyduğunu belirterek, ‘Madımak’tan Silivri’ye, düşünce özgürlüğüne reva görülen tahammülsüzlük, ülkemizde değişmedi. Eskiden Madımak zamanında yakıyorlardı, şimdi Silivri’ye tıkıyorlar’ diye konuştu.

Halkın Portakalı, Kısa Film ve Belgesel Ödülleri

Halkın Portakalı ödülünü Müsemma adlı ekibin ‘Sessiz Çığlık’ adlı filmi aldı. ‘En İyi Kısa Film’ ödülünü, Rezan Yeşilbaş’ın ‘Sessiz’ adlı filmi kazandı. Bu dalda Abdurrahman Öner’in yönettiği ‘Buhar’ adlı filme de ‘Jüri Özel Ödülü’ verildi.

İnan Temelkuran ve Kristen Stevens’ın birlikte yönettikleri ‘Siirt’in Sırrı’, ‘En İyi Belgesel’, Zeynep Oral’ın yönettiği ‘Ben, Sen, O…’, ‘En İyi İlk Belgesel’ seçildi. Ebubekir Çetinkaya’nın yönettiği ‘Yuva’ adlı belgesele de ‘Jüri Özel Ödülü’ verildi.

49. Altın Portakal Film Festivalinde verilen tüm ödüller ve jürinin bu ödüllerle ilgili gerekçeli kararları da şu şekilde sıralandı:

EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ “Örgütsüzleştirilmiş, kıstırılmış, çaresizleştirilmiş dilsiz çoğunluğun acısını güçlü biçimde hissettirebildiği için,” Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Zerre” adlı filme;

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ “İşsizlik ve sömürüyü basit bir hikâye çerçevesinde anlatabildiği, sinemanın ve belgesel sinemanın araçlarını ustaca birleştirerek güçlü bir görsel üslup yaratmayı başarabildiği için,”  “Zerre” adlı filmdeki yönetimi ile Erdem Tepegöz’e;

EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ “Gerçek dünyanın acımasızlığıyla başetmeye çabalayan bir çocuğun “büyüme” hikâyesini yalın, sürükleyici bir üslupla anlatabildiği için,” “Güzelliğin On Par’etmez” adlı filmdeki senaryosu ile Hüseyin Tabak’a;

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ “Yetkin çerçevelemeler, ışık, kamera ve objektif kullanımıyla yarattığı atmosfer ve filmin anlatımına yaptığı katkı için,” “Pazarları Hiç Sevmem” adlı filmindeki çalışması ile Florent Herry’ye;

EN İYİ MÜZİK ÖDÜLÜ “Filmin bütünlüğüne katkısı ve işlenilen temayı zenginleştirici niteliği için,” “Elvada Katya” adlı  filmindeki  çalışması ile Tamer Çıray’a;

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ “Yeni ergen bir kızın kendini arama sürecinde uğradığı değişimi büyük bir incelik ve ustalıkla yansıtabildiği için,”  “Elvada Katya” filmindeki rolü ile “Anna Andrusenk”e;

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ“Acımasız bir çevreyle başetmeye çalışan çocuğun değişimini, yalın ve ustaca yansıttığı için, “Güzelliğin On Par’etmez” filmindeki rolü ile Abdulkadir Tuncer’e;

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ “Kocası ve çocukları arasındaki çatışmayı dengede tutmaya çabalayan bir kadının iç dünyasını çok yalın bir oyunculukla yansıttığı için,” “Güzelliğin On Par’ Etmez” filmindeki rolü ile Lale Yavaş’a;

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ “Mutsuz, ezik ve kötü bir insanın iç dünyasını, abartısız bir performansla sergilediği için “Küf” adlı  filmdeki rolü ile Tansu Biçer’e;

EN İYİ KURGU ÖDÜLÜ “Ritmi, zamanlaması ve iç tutarlılığıyla anlatılan hikayenin özünü yansıtan bir kurgu üslubu yaratabildiği ve bunu ekip çalışmasının vazgeçilmez öğesi haline getirebildiği için,” “Güzelliğin On Par’etmez” filmindeki çalışması ile
Chrıstoph Loıdl’e;

EN İYİ SANAT YÖNETMENİ “Gerçek görsel öğelerden çıkarak, her gün yüzyüze olduğumuz bir dünyayı çarpıcı ve farkedilir hale getiren yapım tasarımı için,” “Zerre” adlı filmi ile Tora   Aghabayova’ya;

BEHLÜL DAL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “Filmin önemli bir yan karakterine kazandırdığı sahicilik ve oyunculuk geleceğiyle ilgili güçlü bir umut yarattığı için,”  “Güzelliğin On’paretmez” adlı  filmindeki rolü ile Yüşa Durak’a;

DR. AVNİ TOLUNAY JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “Karakterlerin oluşumuna ve sahiciliğine yaptığı katkılar için,” “Küf” adlı filmdeki saç ve makyaj uygulamalarındaki başarılarından  dolayı Nimet İnkaya ve  Gila Benezra’ya;

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “Ülkemiz yakın tarihinde derin izler bırakmış olan bir eğitim kurumuna dikkat çektiği ve büyük ölçüde unutturulan  bu deneyimi tartışmaya açtığı için,” “Bu Toprağın Çocukları” adlı filme değer görüldü.

Portakal’ın diğer ödülleri şu şekilde sıralandı:

SİYAD ÖDÜLÜ:
En İyi Ulusal Uzun Metraj Film: Zerre (Erdem Tepegöz)
En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film: Aglaya (Krisztina Deak)

SEYİRCİ ÖDÜLÜ:
Ulusal Uzun Metraj En İyi Film – Antalya Kent Konseyi Jürisi tarafından seçilen Seyirci Ödülü: Elveda Katya

GENÇLİK ÖDÜLÜ:
Uluslararası En İyi Uzun Metraj Film Akdeniz Üniversitesi Gençlik Jürisi Ödülü: Gülümse (Rusudan Chkonia)

ULUSLARARASI UZUN METRAJDA EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: “Aglaya-Aglaja” (Krisztina Deák)
ULUSLARARASI EN İYİ UZUN METRAJ FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Gülümse (Rusudan Chkonia);
ULUSLARARASI EN İYİ UZUN METRAJ FİLM PERFORMANS ÖDÜLÜ: Marian Dziedziel (Süpermarket)

EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ: İnan Temelkuran ve Krısten Stevens’ın birlikte yönettikleri ”Siirt’in Sırrı”;
EN İYİ İLK BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ: Zeynep Oral’ın yönettiği ”Ben, Sen, O…”;
ULUSAL EN İYİ BELGESEL FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Yuva (Ebubekir Çetinkaya)

EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ: ”Sessiz” (Rezan Yeşilbaş)
ENİYİ KISA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Buhar (Abdurrahman Öner)

Kategori: Kültür-Sanat