Ekonomi

Almanya’da 55 milyar Euro’luk hesap hatası

0

Almanya’nın kamu borçları 55.5 milyar Euro azaldı. Borçların azalmasına önceden yapılmış bir muhasebe hatası neden oldu.

Almanya’nın borçlarının 55,5 milyar Euro azalmasına önceden yapılmış bir muhasebe hatasının neden olduğu açıklandı.

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Stern’de bir süre önce yayımlanan haberde, mortgage borç verme kurumu Hypo Real Estate’in kamulaştırılmasından sonra, ona bağlı olarak kurulan FMS Wertmanagment bankasında hesap hataları olduğunun ortaya çıktığı ifade edilmişti. Kredi vermeyen ya da yatırım yapmayan bu banka, ‘Bad bank’ (kötü banka) kategorisinde yer alıyordu.

Almanya Maliye Bakanlığı, bankanın bilançosunda hesap hatası yapıldığını kabul etti ve borçların şimdiye kadar sanılandan 55.5 milyar Euro daha az olduğunu doğruladı. Bakanlık, borçların 24.5 milyarlık bölümünün 2010, 31 milyarının ise 2011 yılına ait olduğunu açıkladı. Bu nedenle Almanya’nın kamu borçlarının gayrı safi yurtiçi hâsılaya oranı yüzde 2.6 oranında düşürülerek, yüzde 83.7’den 81.1’e çekilecek.

Yaklaşık bir yıl önce kamulaştırılan HRE’nin 175 milyar Euro değerindeki yüksek riskli kağıtları, FMS Wertmangament bankasına devredilmiş ve söz konusu borçların uzun vadeli olarak Alman Maliye Bakanlığı’nın kontrolünde yeniden yapılandırılması hedeflenmişti. İşte bu muhasebe işlemleri sırasında meydana gelen mükerrer hesaplamaların hataya kaynaklık ettiği sanılıyor. Hatanın, muhasebe işlemleri sırasında yalnızca eklemeler yapılması, ancak çıkarmalara yer verilmemiş olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor.

(DW)

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.