DünyaManşet

Almanya Başbakanı Merkel’den HDP ve Cumhuriyet açıklaması

0

Almanya Başbakanı Merkel, HDP ve Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonlara dair açıklamasında “Türkiye’den alarm sinyalleri geliyor” dedi. Merkel, Türkiye’ye temel özgürlüklerin korunması çağrısında bulundu.

34

Berlin’de Norveç Başbakanı Erna Solberg ile ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un Türkiye’den siyasi iltica başvurularını kabul edebileceği yönündeki sözlerine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Öncelikle insanların iltica başvurusunda bulunmak zorunda kalmaması ve temel özgürlüklerine kavuşmaları için gereken durumun Türkiye’de sağlanması için siyasi çabalarımızı sürdürüyoruz.”  Merkel, iltica başvurusunda bulunanların durumuna ilişkin kararı ilgili bağımsız kuruluşların verdiğini hatırlattı.

Norveç Başbakanı Solberg de ülkesinde iltica başvurularını bağımsız kuruluşların değerlendirdiğini söyledi. Türkiye’nin insanların iltica başvurusunda bulunmasını gerektirecek bir ülkeye dönüşebileceğini işaret eden Solberg, ancak geçen 20 yıl içinde de Türk ve Kürtlerin Norveç’te sığınma başvurusunda bulunduğunu ve başvuruların kabul edildiğini dile getirdi.

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Die Welt gazetesine verdiği mülakatta Türkiye’deki “tüm muhalif zihniyetlerle” dayanışma içinde olduklarını belirterek Almanya’ya iltica başvurusunda bulunabileceklerini işaret etmişti. Roth, “Almanya Türkiye’de takibata uğrayan siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçıları almaya hazır mı?”sorusuna, “İltica başvuruları konusunda karar verme yetkisi ilgili birimlerde. Ancak Almanya dünyaya açık bir ülke ve prensipte siyasi olarak takibata uğrayan herkese açık. Almanya’ya iltica başvurusunda bulunabilirler. Bu durum sadece gazeteciler için geçerli değil. İltica hukuku bunun için var” yanıtını vermişti.

 

(Gazete Duvar)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.