Dünya

Alman İstihbarat Servisi’ne göre; “Esed değil, El Kaide” öldürüyor

0

Alman İstihbarat Servisi, Almanya Başbakanı Merkel’i ve Alman basınını yalanladı… Buna göre, Suriye’deki sivilleri, Beşşar Esed değil, El Kaide öldürüyor.

Almanya parlamentosunda verilen bir soru önergesi nedeniyle hükümet, istihbarat örgütlerinin Suriye raporlarını açıkladı. Raporda El Kaide’nin Suriye’nin her yerinde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Raporlarda, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Suriye’de meydana gelen 90 saldırının El Kaide bağlantılı aşırı İslamcı grupların işi olduğuna yer veriliyor.

Alman hükümeti ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sivil protesto gösterilerine saldırmak ve halkını katletmekle suçluyor.

Mayıs ayı sonunda Suriye’nin Humus kentine bağlı Hula kasabasında 49’u çocuk, 34’ü kadın toplam 108 kişinin yaşamını yitirdiği bir katliam meydana gelmişti.

Bu katliamın ardından Alman hükümeti, Esad’a iktidarı bırakma çağrısı yapan diğer ülkeler gibi, Suriyeli diplomatları ülkeden kovmuştu.

Alman basınının saygın gazetesi Frankfurter Allegmeine Zeitung, söz konusu katliamla ilgili silahlı muhlalifleri suçlamıştı.

Bild gazetesinin deneyimli savaş muhabiri Jurgen Todenhofer de muhaliflerin “katliam pazarlama stratejisi” kapsamında, “sivilleri katledip hükümetin kurbanları gibi sunduğunu” iddia etmişti.

Katliamın yaşandığı Taldo köyüne giden Die Welt gazetesinden Alfred Hackensberger de bölgedeki insanların isyana destek vermedikleri için muhalifler tarafından cezalandırıldıklarını anlattığını aktarmıştı.

Hula katliamı, Suriye’de yaşanan olayların en önemli dönüm noktalarından birisi. Nitekim bu katliamın ardından Suriye’nin diplomatları bir çok ülkeden kovulmuştu ve ülkede bir iç savaş olduğu iddia edilmişti.

DHA

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.