ManşetSpor

Alman futbolunun efsane teknik direktörü Udo Lattek öldü

0

Alman futbolunun efsane ismi Udo Lattek 80 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü teknik adam aralarında Bayern Münih ve Barcelona’nın olduğu birçok takıma şampiyonluklar yaşatıp kupalar kazandırmıştı.

Udo Lattek’e 2013’te parkinson teşhisi konmuştu. Ayrıca yavaş ilerleyen demanstan muzdaripti. Başarılı teknik direktör, felç geçirdikten sonra Köln’deki bir bakımevinde gözlerden uzak bir yaşam sürmeye başlamıştı.

16

Lattek, ilerleyen yaşlarında dahi futbolu tutkulu, ama aynı zamanda sevecen bir alçak gönüllükle temsil etti. 75’inci doğum günü kutlamasında ‘‘Ben sıfırdan buralara gelen bir çiftçi oğluyum. Sahip olduğum her şeyi futbola borçluyum.‘‘ demişti.

Lattek, Almanya’nın en başarılı teknik direktörüydü. Aralarında Bayern Münih, Mönchengladbach ve Barcelona gibi ünlü takımların olduğu birçok kulübü çalıştıran Lattek, kariyeri boyunca 14 kupa kazandı. Lattek kadrosunda Maradona’nın da yer aldığı Barcelona’ya 1982’de UEFA Kupa Galipleri Kupası da kazandırmıştı.

Bayern Münih Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, ‘adı Bayern Münih’in 70’li yıllardaki parlak dönemiyle özdeşleşen Udo Lattek’in ölümünün kulüpte herkesi derinden etkilediğini’ söyledi.

(DW)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.