Dış Köşe

Alkışlıyoruz – Aydın Engin

0

Aydın Engin’in bu yazısı Cumhuriyet Gazetesinden alındı

MHP desteği yetmeyen AKP’ye, oylamanın sonucu belirleyecek aşamasında yaklaşık 20 milletvekillik bir destek vererek dokunulmazlıkları kaldıran, anayasayı çiğneyen, hukukun ırzına geçen değişikliğin referanduma filan kalmadan Meclis’ten geçmesini sağlayan sosyal demokratımtrak CHP’yi alkışlıyoruz!..
Referandum koşullarında “evet” deseler AKP ile el ele tutuşmuş görülecekleri için, “hayır” deseler HDP’nin yanında saf tutmuş görüneceklerine inandıklarından muhteşem bir siyasal çözüm bulup, AKP ile Meclis’te el ele tutuşup meydanlarda muhalefet (muhalefet?) yapacak CHP’yi alkışlıyoruz!..
Hiçbir CHP milletvekili “Ben evet oyu verdim” demiyor; hepsi “Hayır” oyu verdiğine yemin billah ediyor. Bu durumda bizleri çözümü imkânsız 316 AKP + 40 MHP = 376 denklemi ile başbaşa bırakan CHP’li siyaset cambazlarını alkışlıyoruz!..
Daha dokunulmazlıklar konusu Meclis’e geldiği günlerde “evet” oyu vereceklerini (vereceğini değil vereceklerini) ilan eden genel başkanlarına rağmen oylama günü grup kararı almadıklarını, hiçbir milletvekilini yönlendirmediklerini, onları özgür iradeleri ve vicdanları ile başbaşa bıraktıklarını söyleyerek övünen ve bizleri salak yerine koymakta sakınca görmeyen CHP’lileri alkışlıyoruz!..
Eğer anayasa değişikliği referanduma gidecek olsaydı yaz boyunca yurttaşlara neden “hayır” demeleri gerektiğini ayrıntısıyla anlatma fırsatı çıkacaktı. Çalışkan bir siyasetçi için bulunmaz bir fırsattı bu. Ancak ödlek siyasetçiler “Hayır, anlatamayız, halk bizi dinlemez. Çünkü halk cahil, Erdoğan ne derse koyun gibi onun dediğini yapar” dediler ve referanduma gitmeden demokrasinin işini Meclis’te bitirmeyi yeğlediler. Siyasal taşlamanın büyük ustaları Kurt Tucholsky ve Bertold Brecht’i bir kez daha haklı çıkardılar. Tucholsky ve Brecht’in otokratlar, diktatörler için söylediklerini Türkiye’ye uygulayıp “Bu halk bu muhalefete layık değildir, derhal feshedilmelidir” diye yazma olanağını bize veren ödlek siyasetçileri alkışlıyoruz!..
Dokunulmazlıklar konusunun tartışılmaya başlandığı ilk günlerden düne kadar “HDP ile yan yana görünmemek için” dokunulmazlıkların kaldırılmasına “evet” oyu vereceklerini açıklayan ve bunu söylerken “Peki, o zaman kimlerle yan yana görüleceksiniz” sorusunu aklına getirmeyenleri alkışlıyoruz!..

***

Not: Alkışlamaktan ellerim kızardı, kollarım yoruldu. Yazının da, alkışın da devamını siz getirin lütfen…

 

Aydın EnginAydın Engin – Cumhuriyet

More in Dış Köşe

You may also like

Comments

Comments are closed.