ManşetKent

AKP’li belediyelerin arsa satışları yüzde 200 arttı

0
Fotoğraf: ANKA

AKP’li belediyeler kendi mülkiyetlerinde bulunan arsaların satışını son sekiz ayda yüzde 200 artırdı. Toplamda 452 bin 170 metrekare arsayı satışa çıkaran belediyelerin toplam kazancı ise bir milyar liranın üzerinde.

ANKA’dan Oktay Yıldırım’ın aktardığına göre geçen yılki kayıtlarda AKP’li belediyelerin satışa çıkardığı arsalardan 336 milyon 757 bin 243 lira kazanç sağladığı belirtiliyor. Yalnızca sekiz ayda satışa çıkarılan arsaların kazancı ise bu miktarın oldukça üzerinde.

Pendik ve Tuzla en önde

En çok arsa satan AKP’li belediyeler arasında Pendik Belediyesi liderliğini koruyor. Pendik Belediyesi 8 ayda kendi mülkiyetindeki 15 arsa için satış kararı aldı.

Tuzla Belediyesi ise 10 taşınmaz satışı ile ikinci sırada geliyor. Arsa satış kararı alan diğer ilçe belediyeleri arasında  Bağcılar, Başakşehir, Bayrampaşa, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Fatih ve Ümraniye de yer alıyor.

Başakşehir’de uçuk fiyatlar

Başakşehir Belediyesi’nin arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı yöntemiyle satılması kararı aldığı arsaların muhammen bedelleri oldukça yüksek. Başakşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde yer alan 1426 ada 8,9,10 ve 11 nolu parseller için 450 milyon lira muhammen bedel belirledi.

1425 ada 6, 7 ve 8 nolu parseller için ise belirlenen muhammen bedel 295 milyon lira. Başakşehir Bahçeşehir 2.Kısımda bulunan 558 ada 4 ve 7 nolu parsellerin muhammen bedeli ise 120 milyon lira olarak belirlendi. Başakşehir’de toplam 9 parsel arsa 865 milyonu buluyor.

AKP’li belediyelerde bunlar yaşanırken çoğunluğu AKP grubunun oluşturduğu İstanbul Büyükşehir Belediye’sinde (İBB) ise İBB’nin mülkiyetindeki değerli araziler, ‘yeşil alan’ ilan ediliyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.