EnerjiManşet

Akkuyu NGS temel atma törenine İstanbul NKP’den cevap: “Nükleerkondu temel tutmaz!”

0

Son günlerde “60 yıllık rüyanın gerçekleştirilmesi” şeklinde kamuoyuna lanse edilmeye başlanan nükleer santral projesinin ilerlemesi  için siyasi iktidar hiç bir engel tanımıyor.

Tam da Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) iptal davasından önce siyasi iktidarın beyanatı doğrultusunda biraz ses yükselirse ezip geçilmeye çalışılıyor.

Nitekim bugün Türkiye genelinde bu projeye karşı olanların protestolarına, eylemlerine OHAL şartları gerekçesiyle izin verilmedi, hatta gözaltılar yaşandı.

Akkuyu NGS ile ilgili bugünkü ilk örnek sabah saatlerinde Mersin’de Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un (NKP) çağrısıyla toplanan gruba yönelik olarak ilgili haberimizde verdiğimiz gibi gerçekleşti.

Valilikten yapılan açıklamada, “İlimizden ve çevre illerden protesto amacıyla gelecek olan grupların Büyükeceli Mahallesi gidişleri/girişleri valilik makamının 02/04/2018 tarih ve 2018/1419 sayılı olurları ile 03/04/2018 günü saat 19.00’a kadar yasaklanmıştır” denildi.

Bir diğerini ise Akkuyu NGS temel atma törenine yönelik eylem hazırlığı içinde olduğu iddiasıyla İstanbul Yoğurtçu Parkı’nda toplanan bir grup yurttaşa yönelik gözaltılar oluşturdu.

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform ise bugün Akkuyu NGS’nin 1 .ünitesi için verilen inşaat lisansına istinaden “nükleerkondu”nitelemesinde bulunarak bugün uzaktan da olsa gerçekleştirilecek temel atma törenine karşı bir basın açıklaması yaptı.

 

“Nükleerkondu temel tutmaz”

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform yaptığı basın açıklamasında Akkuyu’daki temel atma töreninin yok hükmünde olduğunu, Türkiye’nin bir “nükleerkondu” kurmaya çalıştığını söyledi.

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform, Akkuyu’nun temel atma töreniyle ilgili bir basın açıklaması yaparak, projenin bir gecekondu gibi yapılmaya çalışıldığına ve söz konusu temel atma töreninin yok hükmünde olduğuna dikkat çekti.

Yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından göstermelik bir şekilde temeli atılan Akkuyu’daki nükleer santral projesi dünyanın en pahalı, en kirli ve en tehlikeli elektrik üretme biçimi olduğu vurgulandı.

Elektrik üretiminde arz fazlasına ve yüzde 25’e varan oranlarda enerji tasarrufu potansiyeline sahip Türkiye’nin yaşamı tehdit eden nükleer santral riskini almasına gerek yoktur dendi.

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform sözcüsü Mevhibe Gözcelioğlu, “Rusya ile yürütülen siyasi ve ticari pazarlıkların bir ürünü olan Akkuyu Nükleer Santralı, törenden bir gün önce aceleyle çıkarılan inşaat lisansından da anlaşılacağı gibi bir gecekondu gibi kurulmaya çalışılıyor. Santralla ilgili hukuki süreç devam ediyor. Kamuoyu araştırmaları halkın nükleer santral istemediğini açıkça gösteriyor. Projenin ekonomik açıdan da bir felaket olduğu ortada. Rusya’ya verilen alım garantisi nedeniyle Türkiye, üretilen elektriğin büyük bir bölümünü kilovatsaati 12,35 dolar sentten 15 yıl boyunca satın almak zorunda kalacak. Bugün elektrik piyasasındaki fiyat 4 dolar sent. Nükleer santral yapılırsa 3 kat pahalı elektrik kullanacağız. Üstelik, nükleer atık ve kaza riskiyle birlikte yaşamak zorunda kalacağız” dedi.

İstanbul NKP, hükümete yakınlığıyla bilinen Cengiz-Kolin-Kalyon Konsorsiyumu’nun da inşaattan “belirsizlikler” nedeniyle çekildiğini hatırlatarak, 2010 yılında Rusya ile imzalanan anlaşmanın üzerinden 8 yıl geçmesine, üç açılış töreni yapılmasına rağmen projenin ilerlemediğine dikkat çekti. Siyasi bir şov ve seçim yatırımına dönüştürülen nükleer santral projelerinde ısrar etmenin Türkiye’nin doğasını, ülkedeki yaşamı, turizmi ve ekonomiyi daha da zor duruma düşürdüğü belirtilen açıklamada, “Durum böyleyken, Rusya ile apar topar yapılan bu açılış töreninin yok hükmünde olduğunu vurgular, bu ölüm projelerini durdurmak için var gücümüzle mücadele edeceğimizi belirtiriz” sözlerine yer verildi.”

İstanbul NKP  sözcüsü iletişim: Mevhibe Gözcelioğlu  [536] 358 93 96

Ankara’da ise dünkü haberimizle duyurduğumuz gibi  Sinop,Mersin ve diğer illerden TBMM’ye ulaşan nükleer karşıtı yurttaşlar Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz’le  buluşacak.

Konuyla ilgili bilgi paylaşmaya devam edeceğiz.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.