EnerjiManşet

Akkuyu için TAEK ve EPDK’ya başvuru yapıldı

0

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu’nun inşaat lisansı için 3 Mart’ta Türkiye Atom Enerjisi Kurum’u TAEK’e, elektrik üretim lisansı için de 28 Şubat’ta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’ya başvuru yapıldığı bildirildi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Lisanslama ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Direktörü Kürşad Tosun, 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’ndeki “Rusya Nükleer Deneyimi ve Akkuyu Projesi” başlıklı oturumda, Akkuyu nükleer santraline ilişkin bir sunum yaptı.

Santralin doğu limanıyla ilgili izinleri için başvuruda bulunduklarını ve sürecin devam ettiğini belirten Tosun, “16 farklı lokasyonda radyasyon izleme cihazları kurulacak. Bununla ilgili izin süreci de devam ediyor. İki acil durum yönetim merkezi kurulacak. Saha seçiminde TAEK ve AFAD’la beraber çalışmalar yürütüyoruz. Santraldeki işletme dönemi için binalar ve sosyal tesisler kurulacak.” diye konuştu.

Tosun, EPDK’dan elektrik üretim lisansı alabilmek için gerekli mevzuat değişikliklerine olan ihtiyacın geçen yıl haziran ayında tamamlandığını söyledi.

Akkuyu için çevresel etki değerlendirmesinin 2014 Aralık’ta alındığını anımsatan Tosun, “Enerji üretim ön lisansını 25 Haziran 2015’te EPDK’dan aldık. Akkuyu nükleer santral inşaat lisansı için 3 Mart’ta Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna’na (TAEK) başvuruda bulunduk. 28 Şubat’ta da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) elektrik üretimi için lisans başvurusu yaptık.” dedi.

 

(Dünya)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.