Akbelen DirenişiDoğa MücadelesiEkolojiManşetVideo

Akbelen’de nöbet alanı ablukada: Ağaçlar kesiliyor, 20 kişi gözaltına alındı

0

Muğla‘nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kömür ocağı açmak için başlatılan ağaç kesimi, vatandaşların kesimi engellemek için nöbet tuttuğu alana dayandı. Bu sabah saat 5.00’te başlayan kesim öncesi jandarma ve polis, çadırların bulunduğu nöbet alanının etrafını sardı.

 

Alana giriş ve çıkışa izin verilmiyor. İnternet ve telefon bağlantısı kesildi; direnen vatandaşlara ve diğer illerden desteğe gelenlere biber gazı ve TOMA’lardan sıkılan tazyikli suyla saldırıldı.  Saldırı nedeniyle bir kişi kafa travması, bir kişi de baygınlık geçirdi. Alana ambulans da sokulmadığı öğrenildi.

Abluka altına alınan alana girmek isteyen bölge halkının avukatlarından İsmail Hakkı Atal ve Leyla Bilgen‘in de aralarında olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Kesime engel olmak isteyenlere de jandarma, tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı.

Milas ilçesinin çıkışında bulunan Beçin Mahallesi‘nden itibaren ise yol kapatıldı.

Bölge halkından çağrı: Bizim ve ağaçların yardımınıza ihtiyacı var, yürüyerek gelin

İkizköy Çevre Komitesi‘nden Nejla Işık, “Sabah bütün kesim ekipleri kesime başladı. Alandaki arkadaşlara ulaşamıyoruz. Buraya gelmeye çalışan yüzlerce insan vardı. Çamköy’de yollar kesilmiş. Burada Akbelen ormanını yok ediyorlar, gözlerimizin içine baka baka ağaçları katlediyorlar. Yürüyerek gelin” dedi.

Milletvekillerine ve muhalefete de çağrı yapan İkizköylüler, herkesin yanlarına gelmesini, destek olmasını istedi.

Alan dışında bekleyişini sürdüren vatandaşlar, Milas Ören karayolunu kapattı.

Bu arada tüm engellemelere rağmen, çevre illerden, İzmir ve İstanbul’dan çok sayıda kişinin destek için bölgeye ulaştığı bildirildi. Buna karşın jandarma ve polis gücü bölgede bulunanların dört -beş katı. Kolluk güçleri insanların, nöbet alanına bir araya toplamaya çalışıyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.