Medya-İnternetManşetTürkiye

Twitter, AKP gençlik kollarıyla ilişkili 7 bin 340 hesabı kapattığını duyurdu

0

Sosyal medya platformu Twitter, Türkiye’den Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) gençlik kolları ile bağlantılı olduğunu tespit ettikleri 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı.

Twitter tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin yanı sıra Çin ve Rusya’dan da “devlet bağlantılı bilgi yayma faaliyetlerine” karıştığı gerekçesiyle toplam 32 bin 242 hesabın platformdan çıkartıldığı belirtildi.

‘Hesaplar 2020 başında tespit edildi’

Platform, hesapların tespit edilmesine yönelik araştırmayı Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile birlikte yaptığını aktardı.

Açıklamada, “esas olarak Türkiye içerisindeki kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcıların oluşturduğu ağın” 2020 yılı başlarında tespit edildiği ifade edildi.

‘Siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldı’

Twitter, “Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mayıs 2020 itibarıyla Türkiye’de hükümetle ilişkili olduğu iddia edilen 7 bin 340 hesabın, 5 GB’lık tweet arşivi ve 821 GB’lık medya arşivi kamuya açıklandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.