ManşetTürkiye

AİHM’den Pınar Selek’in başvurusuna ret

0

AİHM, sosyolog Pınar Selek’in gözaltındayken kötü muamele gördüğü, adil yargılanmadığı ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği temelinde dava açmak için yaptığı başvuruyu reddetti.

1

Deutsche Welle Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına gerekçe olarak Selek’in AİHM’ye başvuru için 6 ay kuralına uymamış ve iç hukuk yollarını tüketmemiş olmasını gösterdi.

Kararı alan 3 kişilik yargıç heyeti, ulusal yargı organlarının Selek’in kötü muamele iddialarını ciddiye almadığını ve soruşturma başlatmadığını belirtmekle birlikte Selek’in de 2000 yılında serbest bırakılmasına rağmen AİHM’ye başvurmadan sadece 10 gün önce, yani 1 Haziran 2010 tarihinde kötü muamele iddiaları hakkında Almanya’da bir tıp merkezinden rapor aldığını not etti.

Almanya’daki merkezin raporunda Selek’in “muhtemelen gözaltı sırasındaki kötü muamele ve hakkındaki yasal sürecin uzunluğuna bağlı belirsizlik nedeniyle posttravmatik stres bozukluğu yaşadığı” kaydedilmişti.

Kararda, Selek ve avukatlarının İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin, kötü muamele iddialarına değinilmeyen 2008 yılı kararından en geç 6 ay sonra AİHM’e başvurmuş olmalarının gerektiği, bu yapılmadığı için başvurunun kabul edilemeyeceği belirtildi.

Mahkeme, Selek’in “uzun gözaltı süresi” hakkındaki başvurusunu da aynı gerekçeyle geri çevirdi.

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.