2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Afetten etkilenen tüm iller ‘Cazibe Merkezleri Programı’na dahil edilecek

0
Cazibe Merkezleri Programı

Deprem bölgesinin tamamı ‘cazibe merkezi’ kapsamına alınacak. Bölgelerarası gelişmişlik farklarının giderilmesi amacıyla 24 ilde uygulanmakta olan Cazibe Merkezleri Programı kapsamı, depremden etkilenen illerin tamamını kapsayacak şekilde genişletilecek.

6 Mart’ta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıkladığı düzenleme, Cumhurbaşkanı kararı ile yapılacak.

ekonomim.com‘un aktardığına göre, yatırımlarla Cazibe Merkezleri Programı kapsamında halihazırda desteklenen iller arasında depremden etkilenen Adıyaman, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa illeri yer alıyor. Düzenleme hayata geçirildiğinde Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye ve Elazığ da bu kapsama alınacak.

Deprem felaketinin ardından bölgenin yeniden ayağa kaldırılması için, bu illerin tamamının 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanması önerileri gündeme gelmişti. Ancak teşvik düzenlemesinde bölgeler, illerin sosyoekonomik gelişmişlik endeksi sıralamasına göre belirlendiği için, teşvik mevzuatında bir değişiklik düşünülmedi.

Cazibe Merkezleri Programı

Yatırımlara verilen destekler

İşletme döneminde enerji giderlerinin yüzde 30’u toplam 10 milyon lirayı geçmemek üzere üç yıl boyunca destekleniyor.

Makine ve teçhizat alımlarında KDV istisnası, ithal makine için gümrük vergisi muafiyeti, 10 yıl boyunca sigorta primi işveren hissesi ve işçi hissesi desteği ve yatırım yeri tahsisi sağlanıyor.

Kurumlar vergisi yüzde 50 yatırıma katkı oranına göre yüzde 90 indirimli olarak uygulanıyor.

Üst limiti 1,8 milyon lira olmak üzere; TL kredilerde 7 puan, döviz kredilerinde 2 puan indirim yapılıyor.

İmalat sanayindeki yatırımlara inşaat gideri için KDV iadesi sağlanıyor, imar ile ilgili bina inşaat, yapı kullanma izni, parselasyon harcından istisna sağlanıyor.

İnşa edilen binalar beş yıl süreyle bina vergisi muafiyetinden, teşvik süresi sonuna kadar ise arazi vergisi muafiyetinden yararlanıyor.

Cazibe Merkezleri Programı

Cazibe Merkezleri Programı nedir?

2 Ocak 2018’deki Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe alınan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen program kapsamında bulunun diğer iller ise Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Muş, Siirt, Sivas, Şırnak, Tunceli ve Van‘dan oluşuyor.

Programla görece az gelişmiş bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırarak istihdam, üretim ve ihracatın artırılması ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının azaltılmasına yönelik yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.

Programdan yararlanan işletmelere, yürürlükteki yatırım teşvik mevzuatında, 6’ncı Bölge için verilen destek unsurlarının tamamı sağlanıyor.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.