ManşetSivil Toplum

Af Örgütü Genel Sekreteri: İnsan Hakları Savunucularını serbest bırakın!

0

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser’in dün (5 Temmuz) Büyükada’daki bir dijital güvenlik ve bilgi yönetimi eğitimi sırasında yedi insan hakları savunucusu ve iki eğitimci ile birlikte gözaltına alınması üzerine Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty yazılı bir açıklama yayınladı.

“Kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutulan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser serbest bırakılmalı” başlığı ile yapılan açıklamada Shetty  yaşanan bu durumdan müthiş bir rahatsızlık ve öfke duyduklarını ifade ederken İdil Eser ve beraberinde göz altına alınanların nereye götürüldükleri henüz bilinmemekte olduğunu da kaydetti.

Büyükada’da insan haklarına dair çalıştayda bulundukları sırada Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlık Derneği), İlknur Üstün(Kadın Koalisyonu), İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü), Günal Kurşun ve Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Şeyhmuz Özbekli ve Ali Garawi gözaltına alınmışlardı.

Yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

Kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutulan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser serbest bırakılmalı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser’in de aralarında bulunduğu Türkiye’nin önde gelen insan hakları savunucularının; bariz bir şekilde sebepsizce gözaltına alınmış olmaları nedeniyle müthiş bir rahatsızlık ve öfke duyuyoruz.

“Rutin bir eğitime katılan İdil Eser ile diğer insan hakları savunucularının kimse ile görüştürülmeden gözaltında tutulmaları, abes bir suiistimaldir ve ülkede insan hakları aktivistlerinin karşı karşıya bulunduğu riskli durumu göstermektedir. İdil Eser ve beraberinde gözaltına alınanlar derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır.

“Şu anda Hamburg’da bulunan dünya liderleri; Türkiye’de insan haklarının hızlı kötüye gidişi hakkında şimdiye kadar son derece hoşgörülü davranmıştır. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan da aralarındayken, bu durumu kararlılıkla gündeme getirmelerinin ve hâlihazırda parmaklıklar arkasında olan tüm insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çağrıda bulunmalarının tam zamanı.”

İdil Eser ve beraberinde göz altına alınanların nereye götürüldükleri henüz bilinmemektedir.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser

İdil Eser ve beraberinde gözaltına alınanların  şu ana kadar avukatları ile görüştürülmediği ve yakınları ile iletişime geçerek gözaltında olduklarını haber verme haklarının kullandırılmadığı anlaşılmaktadır. Polisin gözaltılarda 24 saat boyunca avukatla görüştürmeme yetkisi bulunmaktadır ancak gözaltına alınan kişiler yakınlarını derhal bilgilendirme hakkına sahiptir.

Emniyet yetkilileri avukatlara bugün saat 14:30’da bilgi verileceğini açıkladı.

İdil Eser’in yanı sıra gözaltına alınan yedi insan hakları savunucusu şu kişilerden oluşuyor:İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu),Günal Kurşun (avukat, İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nalan Erkem (avukat, Yurttaşlar Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar için İzleme Derneği), Özlem Dalkıran (Yurttaşlar Derneği), Şeyhmuz Özbekli (avukat), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği).

Biri Alman, diğeri ise İsveç vatandaşı olmak üzere iki eğitimci ile otelin sahibi de gözaltına alındı.

İdil Eser ve beraberindeki insan hakları savunucularının gözaltına alınması, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın tutuklu yargılanmak üzere cezaevine sevk edilmesinin üzerinden daha bir ay geçmeden gerçekleşti.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.