ManşetSivil Toplum

Adanalı öğrencilerin 3’te 2’sine göre azınlıklar vatan haini

0

Adana’da Eğitim-Sen, 800 eğitimci ve 1066 öğrenciyle anket yaptı. Anket sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 70’i Türkiye’de yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudilerin bir kısmının fırsat bulduklarında ülkeye zarar vermeye çalışacağına inanırken, yüzde 68’i tokat ve cezayı insan haklarına aykırı buluyor, yüzde 51’i ise ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını’ düşündüğü belirlendi.

Eğitimle ilgili anket sorularını da yanıtlayan öğrencilerin yüzde 43’ü ders kitaplarında kadın erkek eşitliği ile ilgili işlenen konuların az olduğuna inanırken, yüzde 37’si yeterli, yüzde 20’si ise bu konulara fazla yer verildiğine inanıyor. Ayrıca, yüzde 71’i Müslüman olmayan bir öğrencinin bulunduğu sınıfta Müslümanlığın övülüp diğer dinlerin küçümsenmesini insan haklarına aykırı bulurken, yüzde 68’i eşcinsel eğilimleri olan birinin alay edilerek küçük düşürülmesinin insan haklarına aykırı olduğuna, yüzde 68’i ise okullarda tokat ve cezayı insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyor.

Güven Boğa

Anket için oluşturulan komisyonun başkanlığını yapan öğretmen Güven Boğa, sordukları sorulara çok değişik cevaplar aldıklarını söyledi. Anket sonucunu kitaplaştırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edeceklerini belirten Boğa şöyle konuştu:

“Anketi ortaokul ve liselerde olmak üzere 800 eğitimci, bin 66 öğrenci ile gerçekleştirdik. Belli bir sınıflandırma yapılmadı. Genel eğilimi, eğitim alanındaki yansımayı incelemek istedik. Biz toplumsal şekillenişte bu anketin çok büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Objektif kriterler içeriyor. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin gerçekten modern, barış içinde yaşayan, kimseyi ötekileştirmeyen, kadın ve erkeğin eşit olduğu ders kitapları istiyoruz. Bu anketin toplumsal barışın tesisinde rol oynamasını istiyoruz.”

(Agos)

 

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.