ManşetTürkiye

Adana’da Alevilerin evlerine çarpı işareti

0

Adana‘da Alevilerin yaşadığı bazı evler, sprey boyayla işaretlendi. Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı önerge verdi. Bulut, “Seyhan’a bağlı Uçak Mahallesi‘ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken bir evin duvarına hem çarpı hem kızılbaş yazılmıştır” dedi.

Bu provokasyonun kabul edilemez olduğunu belirten Bulut, şunları söyledi:  “Çorum, Maraş ve Sivas hâlâ belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur. Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek yapılan bu insanlık dışı olayı kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların hemen bulunması için emniyet yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu olayın takipçisi olacağız.” 

‘Sorumlulardan kaçı yakalandı, kaçı ceza aldı’

Bulut soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır?
  • Bu olaylar hangi illerimizde yaşanmıştır?
  • Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?
  • Adana’da yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır?
  • Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.