ManşetTürkiye

‘Acilciler’in lideri’ Ural: Reyhanlı’yı biz yapmadık

0

Reyhanlı’daki patlamaların sorumlusu olarak işaret edilen ‘Acilciler’ isimli örgütün lideri olduğu iddia edilen Mihraç Ural, Suriyeli muhalifleri suçladı.

Reyhanlı’daki çifte patlamaların ardından uzun yıllar sonra ismi Türkiye gündemine gelen ‘Acilciler’ adlı örgütün lideri olduğu belirtilen Mihraç Ural internet üzerinden bir açıklama yaparak Suriyeli muhalifleri işaret etti. Hürriyet’in haberine göre, hükümet yetkililerinin Suriyeli El Muhaberat ile birlikte patlamaların sorumlusu olarak işaret ettiği Acilciler’in uzun yıllardır Suriye’de yaşayan ve Beşar Esad’ın bir akrabasıyla evli olduğu bilinen lideri Ural açıklamasında, ”Reyhanlı’yı katleden el, Şam’ı da Halep’i de katleden elin kendisidir” dedi.

Saldırıdan sonra gözaltına alınan ve tamamı da Türk vatandaşı olan 9 kişinin El Muhaberat ile paralel çalışan ekipler oldukları iddia ediliyor. Mahir Çayan’nın ölümünün ardından THKP-C içinde bölünmeler yaşanırken “THKP-C/Acilciler” örgütü de ortaya çıktı. “Türkiye Devrimi’nin Acil Sorunları” başlıklı bir bildiri yayınlayarak kuruluşlarını ilan ettikleri için bu isimle anılan örgüt, daha çok Hatay, Adana gibi güney illerinde faaliyet gösterdi. Örgütün liderliğini Mihraç Ural’ın üstlenmesinden sonra Acilciler’in ana kanadı Halkın Devrimci Öncüleri’ni oluşturdu. 12 Eylül’ün ardından Suriye’ye kaçarak Lazkiye’ye yerleşen Mihraç Ural liderliğindeki örgüt, Esad yanlısı, ‘Mukaveme Suriye’ adlı milis grubu ismiyle de Lazkiye dağlarında Özgür Suriye Ordusu ile savaşıyor. Hafız Esad’ın akrabası olan bir kadınla evli olan Ural’ın Lazkiye’ye bağlı Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki Kesep bölgesinde yürütülen operasyonlara liderlik yaptığı da iddia ediliyor. Acilciler özellikle Hatay’da Esad yanlısı gösteriler düzenlemekle suçlanıyor.

GÜLER: BİLDİĞİMİZ ÖRGÜT
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı Muammer Güler de saldırıdan sonra yaptıkları açıklamada, “Suriye’deki rejim yanlısı örgütlerle, El Muhaberat örgütüyle yakın irtibat içinde olan, isimlerini bildiğimiz, faaliyetlerini bilgimiz örgüt tarafından olay gerçekleştirilmiştir. Planlayıcısı, araçları saklayanı tespit etmiş durumdayız. Olayın muhaliflerle ve sığınmacılarla ilgili olmadığını tespit etmiş bulunuyoruz” dedi.
Katliamın sorumlusu olarak işaret edilen Mihraç Ural ise internette yer alan açıklamalarında, ”Reyhanlı’yı katleden el, Şam’ı da Halep’i de katleden elin kendisidir” diyerek Suriye’de Devlet Başkanı Esad’a karşı savaşan muhalifleri işaret ettiği ileri sürüldü.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.