EnerjiManşet

Acele kamulaştırma mahkemeden döndü

0

Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi, Arhavi İlçesi’nde şehir merkezine yapılmak istenen Kavak HES Projesindeki acele kamulaştırmayla ilgili bekletme kararı verdi.

indir (1)Acele

Birgün’den Seçil Türkkan’ın haberine göre,  Artvin’in Arhavi ilçesi, Ciğani Deresi üzerine MNG Holding tarafından kurulmak istenen Kavak HES Projesindeki acele kamulaştırma kararlarına karşı Arhavi Doğa Koruma Platformu, Danıştay’da iptal davası açtı. Danıştay ise, Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde süren kamulaştırma davası sebebiyle ise savaş zamanlarında uygulanması gereken acele kamulaştırmaya bekletme kararı verdi.

Arhavililer 9 hektarlık tarım arazisiyle ilgili olarak Bakanlar Kurulu tarafından verilen acele kamulaştırmaya Danıştay’da dava açtı. Aynı işlem ile ilgili MNG’nin taraf olduğu ve Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Arhavililer, Danıştay 6. Dairesinde iptal talebiyle açılan dava sürdüğü için, kararın bekletilmesi gerektiğini söyledi.

Direniş evi kuruldu

3200 metrelik bir tünelle Cumhuriyet mahallesinin içinden geçecek olan HES Projesine karşı Arhavililer dere kenarında kurdukları Direniş Evi’nde mücadeleye devam ediyor. MNG Holding santralın cebri boru, yükleme havuzu ve santral binalarının kurulmak istendiği alanları satın almak istemiş, fakat köylüler arazilerini satmak istemeyince, 9 hektarlık alan hakkında Bakanlar Kurulu acele kamulaştırma kararı vermişti. Arhavililer ise, bu karara karşı Danıştay’da iptal davası açtı. Acele kamulaştırma kararı ile çevrilmek istenen alanlar, aynı zamanda tarım arazisi.

Acele kamulaştırmalar mahkemeden dönüyor

Hukuken yalnızca savaş halinde uygulanması gereken acele kamulaştırma kararları, halkın topraklarını satmak istemediği alanlarda uygulanıyor. Bakanlar Kurulu, acele kamulaştırma kararlarını bir süredir enerji ve maden alanlarında yoğun olarak sürdürüyor. Danıştay ise, acele kamulaştırmalara gerek olmadığı gerekçesiyle bu kararları iptal ediyor.

(Birgün)

Kategori: Enerji

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.