DünyaKadınManşet

ABD’de tartışmalı karar: Kürtaj hakkını Anayasal güvence altına alan mahkeme kararı iptal

0
ABD Yüksek Mahkemesi, kadınları aylardır sokaklara döken tartışmalı bir adımla ülke genelinde, kürtaj olma hakkını tanıyan mahkeme kararını iptal etti.

Kamuoyunda Roe vs Wade (Roe Wade’e karşı) olarak bilinen mahkeme kararı 1973 yılında alınmıştı. Kararın iptali milyonlarca kadının yasal yollarla kürtaj yaptırma hakkını ellerinden alabilir. Yüksek Mahkeme kararının ardından her eyaletin kürtaj konusunda kendi yasaklarını getirmeleri söz konusu olabilecek. ABD’deki eyaletlerin yarısının kürtaja yeni sınırlamalar getirmesi ya da operasyonu tümden yasaklamayı denemesi bekleniyor.

Yüksek Mahkeme’nin kararı, kürtaj üzerindeki sınırlamaların arttırılması ya da kürtajın tamamen yasaklanmasını isteyen Cumhuriyetçi Parti ve muhafazakâr dindar kesim açısından bir zafer olarak değerlendiriyor.

Obama: Özgür topluma inananlara darbe

Daha önce Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Tennessee, Utah, Texas, Oklahoma ve Wyoming eyaletleri, Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından otomatik olarak kürtajın yasaklanmasını öngörecek kanunların hayata geçmesini kabul etmişti.

İlgili haber: ABD’de kadınlar kürtaj hakkı için yürüdü: Kürtaj kişisel bir tercihtir, yasal bir tartışma değil

Planned Parenthood isimli kürtaj hakkına erişim sağlayan bir sağlık hizmetleri kurumuna göre, Yüksek Mahkeme kararının ardından ABD’de doğurganlık yaşında olan yaklaşık 36 milyon kadının yasal kürtaj yollarının kapanması söz konusu.

Eski ABD Başkanı Barack Obama kararı “Özgür topluma inanan herkese bir darbe” diye tanımladı.

1973 yılında görülen tarihi davada, Yüksek Mahkeme’de yediye karşı iki oyla bir kadının gebeliğine son verme hakkının Anayasa tarafından güvence altına alındığına hükmedilmişti. Davayla ilk üç ay sistemi olarak adlandırılan durumu oluşturmuştu.

Buna göre;

  • Amerika’daki kadınların, ilk üç ayında hamileliklerini sonlandırma konusunda mutlak hakkı bulunuyor.
  • İkinci üç aylık dönemde ise bazı eyalet sınırlamaları devreye girebiliyor.
  • Son üç ayda ise eyaletler kürtajı, cenin anne karnı dışında hayatta kalabilecek büyüklüğe yaklaştığı için, sınırlayabiliyor ya da yasaklayabiliyor.
İlgili haber: ABD’de 140 müzisyenden kürtaj mektubu: Bedenine sahip değilsen özgür değilsin
‘Roe Wade’e karşı’ ismiyle anılan kararla kadınlar, kendi hayatlarını tehdit eden bir durum olması durumunda, herhangi bir yasal sınırlama olmadan hamileliklerini sonlandırabiliyor.

Sevinenler, üzülenler…

Mississippi eyaleti valisi Tate Reeves, Yüksek Mahkeme’nin kararını sevinçle karşıladı ve eyaletinin “ülke tarihindeki en büyük adaletsizliklerden birinin geri çevrilmesine öncülük ettiğini” ileri sürdü.

İlgili Haber: Kürtaja erişimin kısıtlanması, kadınlar ile çocukları yoksulluğa ve şiddete sürüklüyor

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği isimli insan hakları kuruluşu ise Twitter hesabından “Bunun ne kadar korkunç bir an olduğunu inkâr etmeyeceğiz” açıklaması yaptı.  Kuruluş, “Mahkemeler ne derse desin hiç kimse kendi isteği dışında hamileliğini devam ettirmeye zorlanamaz. Kürtaj bizim hakkımız ve bu uğurda mücadelemize devam edeceğiz” dedi. 

Kararın çıkma olasılığına karşı ABD’li kadınlar haftalardır sokaklardaydı. Bu kararın ardından ABD’de geniş çaplı kadın eylemlerinin yapılması bekleniyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.