DünyaManşet

ABD: YPG’yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz

abdABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby,  Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kolu YPG’yi (Halk Koruma Birlikleri) terörist grup olarak değerlendirmediklerini söyledi.

Washington’ta düzenlenen basın toplantısında “Türk hükümeti, YPG’yi terörist örgüt olarak görüyor. ABD yönetimi ise YPG’ye destek veriyor. Arada bu kadar keskin farklar varken Türkiye ile işbirliğini nasıl yönetiyorsunuz?” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Biz YPG’yi terörist örgüt olarak değerlendirmiyoruz. Suriye’de, IŞİD’e karşı mücadelede başarılarını da kanıtladılar. IŞİD karşıtı gruplarla ki bunlar başarılılar, başarılı da olabilirler, birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bunların hepsi de Kürt değil.”

“Her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz”

Kirby, Türkiye hükümetinin YPG’ye ilişkin endişelerini anladıklarını söyledi:

“Kendileri ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede koalisyona verdiği desteği ve IŞİD’e karşı direk olarak verdiği mücadeleyi takdir ediyoruz.”

IŞİD’e karşı koalisyonun ortak amaçla bir araya geldiğini anlatan Kirby, “Ancak her konuda aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Mücadelede nerede, ne zaman ve nasıl, elinizden ne geliyorsa onu yaparsınız. Biz de bu önemli mücadeleyi böyle yönetiyoruz” dedi.

Kirby, Suriye’de askeri yığınak yapmayı sürdürmekte olan Rusya’nın bu tavrından endişe duyduklarını, Rusya’nın IŞİD ile mücadele için yığınak yaptığını söylemesine karşın bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmediklerini de söyledi.

 

Kaynak: BİANET.org

Kategori: Dünya