DünyaManşet

ABD ön seçimlerinde ‘Sosyalist’ Sanders, Clinton’la farkı azalttı

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Kasım’da yapılacak olan başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti’de üç eyalette yapılan ön seçimleri, Vermont Senatörü Bernie Sanders kazandı.

15

Bernie Sanders, eski Dışişleri Bakanı ve first lady Hillary Clinton’ı geride bıraktığı Washington, Alaska ve Hawaii eyaletlerinde yüzde 70’den fazla oy aldı.

Zaferleri sonrası destekçilerine hitap eden Sanders, Clinton’ın yarışta önde olmasına karşın hala Demokrat Parti’nin başkan adayı olabileceğini söyledi.

Sanders, Cumhuriyetçi Parti’de başkan adaylığı yarışını önde götüren iş adamı Donald Trump’la yarışacak en iyi adayın da kendisi olduğunu belirtti.

Kendisini “demokratik sosyalist” olarak nitelendiren Sanders’ı Clinton’dan ayıran noktaların başında, mevcut siyasi düzene karşı eleştirel tavrı geliyor.

Wall Street’i sert bir dille eleştiren Sanders, Washington yönetiminin finans sektörünün etkisi altında olduğunu ve Amerikan toplumunda eşitsizlikle yeterince mücadele edilmediğini vurguluyor.

Sanders: ABD’de yükselişteki ‘demokratik sosyalist’

Demokrat Parti’nin başkan adayı olabilmek için en az 2383 delegenin desteğini almak gerekiyor.

Amerikan Associated Press haber ajansına göre Clinton 1712, Sanders ise 1004 delegenin desteğine sahip var.

Siyasi gözlemciler Sanders’ın Clinton’ı geçebilmek için kalan eyaletlerde rakibine büyük fark atması gerektiği görüşünde birleşiyor.

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre ise Clinton ön seçim yapılacak büyük eyaletlerden Kaliforniya, New York ve Pensilvanya’da Sanders’ın açık farkla önünde görünüyor.

ABD’de 50 eyalette yapılacak ön seçimler yazın son bulacak ve partiler kongrelerinde başkan adaylarını açıklayacak.

8 Kasım’da seçilecek yeni başkan ise Ocak 2017’de göreve başlayacak.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.