Koronavirüs SalgınıManşetSağlık

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, 5-11 yaşa koronavirüs aşısı tavsiye etti

0
Fotoğraf: AA

ABD Gıda ve İlaç Dairesi‘nin (FDA) bilim insanlarından oluşan danışma heyeti, Pfizer-BioNTech‘in Covid-19 aşısını 5-11 yaş arası çocuklar için tavsiye etti.

Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi‘nin 18 üyesinden 17’si, Pfizer-BioNTech’in koronavirüs aşısının ilkokul çağındaki çocuklara faydasının risklerinden daha ağır bastığı konusunda hemfikir oldu.

Acil kullanım onayı bekleniyor

Toplantıda, firmanın, 12 yaşın altındaki çocuklar için Covid-19 aşısını yetişkin dozunun üçte biri miktarda kullanılabileceği belirtildi.

FDA’nın komitenin tavsiyesini değerlendirmeye alarak bir hafta içinde bu aşı için acil kullanım onayı vermesi bekleniyor.

Yüzde 90 koruma

Pfizer-BioNTech 22 Ekim’de, iki doz uygulanacak Covid-19 aşısının 5-11 yaş arası çocuklarda yüzde 90’ın üzerinde koruma sağladığını duyurmuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) aşı danışmanları, kararı görüşmek ve ABD’li çocukların aşı yaptırmasını tavsiye edip etmeme kararı almak için 2 ve 3 Kasım’da toplanacak.

ABD’li çocuklara Pfizer-BioNTech aşısının yapılması konusunda son söz ise CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky‘ye ait olacak ve onun da izni sonrasında aşılama gelecek haftadan itibaren başlayabilecek.

You may also like

Comments

Comments are closed.