ManşetUncategorized

AB-Türkiye Delegasyonu: Seçim iptal kararı siyasi

0

İptali kararının gerekçelendirilmesinin gecikmeden yapılması gerektiğini kaydeden Delegasyon, yaptığı açıklamada ‘Özgür, adil ve saydam bir seçim süreci herhangi bir demokrasi için çok önemlidir’ ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Genişlemeden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn, AB’nin Türkiye Delegasyonu adına YSK’nin İstanbul’da tekrar seçim kararıyla ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Yüksek derecede siyasi bağlamda alınan bu kararın gerekçelendirilmesi geciktirilmeden halka yapılmalıdır” ifadeleri yer aldı.

“Türk yetkililerin gözlem gruplarını seçimleri izlemeye davet etmesini bekliyoruz” çağrısında bulunululan açıklama şöyle

“Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ilk başta onaylanan sonuçlara yapılan olağanüstü itirazların sonucunda İstanbul’daki seçimleri tekrar yapma kararı aldı.  Yüksek derecede siyasi bağlamda alınan bu kararın gerekçelendirilmesi geciktirilmeden halka yapılmalıdır.

Özgür, adil ve saydam bir seçim süreci herhangi bir demokrasi için çok önemlidir ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin kalbindedir. İstanbul seçim kurulunun işini bağımsız, açık ve saydam, uluslarası seçim norm ve standartlarına uygun bir şekilde yapması seçim sürecinin güvenilirliğinin garantilenmesi için çok önemlidir. Bu bağlamda Türk yetkililerin Avrupa Konseyi’nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi gibi gözlem gruplarını seçimleri izlemeye davet etmesini bekliyoruz.

Güneydoğu’ya vurgu

YSK’nın ülkenin güneydoğusundaki seçilmiş belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerinin görevi teslim almasına izin vermemesi – adaylıkları seçimlerden önce kontrol edilip kabul edilmiş olsa da – ve yetkilerin ikinci gelen adaylara verilmesi demokrasinin temel ilkelerinden milletin iradesinin hüküm sürmesine karşı geliyor. Bu kararlar aynı zamanda Türk halkının yüksek katılım ile bağlığını gösterdiği seçim sürecini ve bir Avrupa Konseyi üyesi olarak yükümlülüklerini baltalamaktadır.”

Avrupa Konseyi: Adil şartlar seçim öncesi teyit edilir, sonrası değil

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland da Twitter’dan bir açıklama yaparak, YSK’nin kararı için “Seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verebilir” dedi. İletişim Direktörü ve Genel Sekreterlik Sözcüsü Daniel Holtgen de yine Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Genel Sekreter Jagland’ın YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararına ilişkin açıklaması: Özgür ve eşit seçimler için gerekli koşullar seçim gününden önce teyit edilmelidir – sonrasında değil. Karar seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verebilir.”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.