TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

81 ilin tamamında kamuya açık alanda sigara içme kısıtlaması

0

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 81 ilin tamamında 12 Kasım tarihinden itibaren kamuya açık alanlarda sigara içilmesinin yasaklandığını duyurdu.

81 ilin valiliklerine gönderilen “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelgede “Yarından (12 Kasım Perşembe) itibaren tüm illerde vatandaşların özellikle yoğun olarak bulunduğu valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda, sigara içmek yasaklanacak” denildi.

65 yaş ve üzeri sokağa çıkma kısıtlaması

Genelgede 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik kısıtlamaların ise il bazlı yapılacak analizler neticesinde İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirleneceği belirtildi.

Valilerce; salgınının seyri anlık olarak takip edilerek hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayılarındaki artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilecek.

Genelgede “Gelişmelere bağlı olarak alınan kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilecek, kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda kısıtlama aynı usulle kaldırılacak” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.