ManşetKoronavirüs SalgınıTürkiye

81 ilde düğünlere kısıtlama

0
Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanlığı, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatları doğrultusunda 81 il valiliğine “Covid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdiğini” duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre genelgeyle daha önce 14 ilde uygulanan kına, düğün, sünnet düğünü, nişan gibi etkinliklere uygulanan yasak ülke geneline yayıldı. Genelgede şu kararlara yer verildi:

  • 81 ilde; sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak.
  • Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.
  • Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

65 yaş üstü ve 15 yaş altına kısıtlama

  • Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.
  • Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta) görevlendirilmesi sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.
  • Temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.
  • Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 4 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlanacak.

Uymayanlara para cezası

Genelgede uygulamanın eksiksiz uygulanması için vali ve kaymakamlıkların konuyla ilgili hassasiyet gösterileceği belirtildi.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’nci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.