DünyaManşet

50 yıllık ‘soykırım’ tamamlandı: Brezilya’da kabilesinin son üyesi ‘Delikli Adam’ öldü

0

Brezilya Amazonlarında yaşayan ve temas kurulmayan bir yerli kabilesinin son üyesi olduğu düşünülen adamın öldüğü açıklandı.

Devlete bağlı Ulusal Yerli Kuruluşu (Fundação Nacional do Índio – FUNAI) tarafından yapılan açıklamada “Delik Adamı” diye bilinen yerlinin cansız bedeninin 23 Ağustos’ta bir kulübedeki hamakta bulunduğu bildirildi.

Guardian’ın aktardığına göre, bölgede herhangi bir boğuşma, şiddet veya başka bir insan varlığına dair işaret olmadığı da belirtildi.

Doğal sebeplerden öldüğü düşülen yerlinin cesedine adli muayene yapılacak.

1970’lerden beri zorla yerlerinden edildiler

FUNAI’nin verdiği bilgiye göre bölgedeki yerel halk 1970 ve 1980’li yıllarda büyük ölçüde çiftçiler tarafından bölgeyi terk etmeye zorlandı.

Cesedi bulunan yerlinin kabilesinin geri kalanın çiftçiler tarafından öldürüldüğü düşünülüyor. İlk kez Tanaru bölgesinde görülen adam, 1996’dan beri takip ediliyor. Yetkililer, bu kişiyle temasa geçmeye çalışsa da bu istek kabul edilmemişti.

Yerlinin hayatını 60 yaşlarında kaybettiğine inanılıyor. Vücudunun etrafına parlak renkli tüyler yerleştirdiği için ölüme hazırlandığı düşünülüyor. Yerli, hayatının çoğunu kazdığı çukurlarda gezdiği için “Delik Adamı” diye biliniyordu.

Kabile hakları için çalışmalar yürüten Survival International‘ın yöneticilerinden Fiona Watson, “Hiçbir yabancının bu adamın adı ve kabilesi hakkında pek fazla bilgisi yoktu. Onun ölümüyle halkının soykırımı tamamlandı. Toprağa ve servete aç sığır yetiştiricileri, bütün bir halkı kasten yok etti” dedi.

Yerel örgütler, Amazon’daki kabilelerin sayısının 235 ile 300 arasında olduğunu tahmin ediyor. Bunların bir bölümünün dış dünyayla hiç bağlantısı yok. En az 30 kabile ise ormanın derinliklerinde yaşıyor.  Bu kişilerin sayıları, dilleri veya kültürleri hakkında neredeyse hiçbir bilgi  bulunmuyor. 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.