İfade ÖzgürlüğüKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

44 Tabip odasından Prof. Kayıhan Pala için çağrı

0

Gazetelerde yayımlanan ilanda, olağan dışı dönemlerde topluma karşı sorumluluğu olan bilim insanlarına daha fazla ihtiyaç olduğunun altı çizilerek, şu ifadeler kullanıldı:

Belirsizlik ve yetersiz bilginin kuşattığı panik ikliminden ancak güven veren bilim insanlarının topluma seslenmesiyle çıkılır. Bu niteliklere sahip bilim insanlarının açık sözlü, içten, gerçeği salamayan paylaşımlarıyla panik azalır… Pala’ya açılan soruşturmayı halkın doğru, bilimsel, gerçek bilgiye ulaşma hakkına, bilim insanının akademik özgürlüğüne, Türkiye’de hekimlerin birlikteliğinin sesi olan tabip odalarına ve TTB’ye saldırı olarak görüyoruz, kabul etmiyoruz.” 

Tabip odaları, 21 Temmuz’da üniversite yönetimine savunmasını yapacak olan Kayıhan Pala’yı yalnız bırakmayacaklarını belirterek şu çağrıda bulundu:

21 Temmuz’da Kayıhan Pala ile dayanışma, O’nun şahsında doğru bilgiye ulaşma hakkı, akademik özgürlük, örgütlülüğümüze sahip çıkmak, soruşturmaya müdahil olmak üzere Bursa’da olacağımızı duyuruyor, sizleri/Bursa’yı birlikte olmaya çağırıyoruz.”

Ne olmuştu?

Prof. Dr. Kayıhan Pala, 21 Nisan 2020’de koronavirüs salgınına ilişkin ‘enBursa.com’ adlı haber sitesine konuşmuştu.  Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü, Pala’yı “halkı yanlış bilgilendirdiği” ve “paniğe yönlendirici açıklamalar yaptığı” iddialarıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet etti. Savcılık, soruşturma sonunda ‘görevsizlik’ kararı vererek, soruşturma dosyasını Uludağ Üniversitesi’ne gönderdi ve üniversite yönetimi Pala hakkında soruşturma başlattı.

Pala koronavirüs salgınıyla ilgili şunları söylemişti:  “Türkiye’de henüz salgının tepe noktasını görmediğimizi düşünüyoruz. Ben 2-3 hafta kadar önce tepe noktasının 20-27 Nisan arasında gözlenebileceğini, ondan sonra bir azalma olacağını ve Haziran’ın 2. haftasına kadar da sönümleneceğini tahmin ettiğimi yazmıştım. Bu tahminin ne kadar geçerli olacağını bu hafta hep birlikte göreceğiz”  Pala’nın 21 Temmuz günü üniversite yönetimine savunma vermesi bekleniyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.