DünyaManşet

30 yıllık Mübarek hanedanı

0

Hüsnü Mübarek‘in eşi Suzanne Mübarek‘in (69) babası Mısırlı bir pediatrist, annesi ise İngiliz bir hemşire. Suzanne Mübarek’in babası Saleh Tabet 1934 yılında öğrencisi olduğu Galler’deki Cardiff Üniversitesinde, Lily May Palmer isimli Güney Galli bir hemşireyle tanışıyor ve Londra’da evleniyor.

Suzanne Mübarek’in İngiltere ile bağları nedeniyle, Mısır’da yaşanan olayların ardından bu ülkeye geldiğine dair çeşitli haberler basında yer alıyor. Suzanne Mübarek iki yıl önce verdiği bir demeçte, hâlâ İngiltere’de kuzenleri olduğunu söylemiş ve “Her iki kültürde ve dilde de kendimi rahat hissediyorum” demişti.

Hüsnü-Suzanne Mübarek çiftinin Alaa ve Cemal adlarında iki oğulları bulunuyor. Kamuoyunun ağabeyi Alaa’ya göre daha yakından tanıdığı küçük kardeş Cemal, Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde okudu. Cemal Mübarek eğitiminin ardından önce Mısır’daki, daha sonra ise Londra’daki “Bank of America”da çalıştı.

Cemal Mübarek (47) siyasi kariyerine, 2000 yılında başladı. Babası, oğlunu Ulusal Demokratik Parti’nin genel sekreterliğine atadı. Cemal Mübarek, İngiliz politikacılara olan hayranlığını dile getirmekten kaçınmadı.

Winston Churchill ve Margaret Thatcher’ın liderliklerine ve politikalarına hayran olduğunu ifade eden Cemal Mübarek, İngiltere’nin “Demir Leydi” lakaplı ilk kadın Başbakanı Thatcher’le ilgili şöyle demişti: “O zamanlar Londra’da yaşıyordum ve ülkenin geçirdiği inanılmaz değişime şahit olmuştum.”

Mübarek çifti, İngiltere’nin eski Başbakanı Tony Blair’i de ailesiyle birlikte Şarm El Şeyh’deki lüks villalarında ağırlamıştı.

İngiliz basını, Hüsnü Mübarek’in Batı’da birçok yerde mülkü olduğuna dikkati çekiyor. Mübarek’in Los Angeles, Washington, New York gibi şehirlerde gayrimenkulleri bulunduğu, ayrıca ABD, İsviçre ve İngiltere’de banka hesaplarının mevcut olduğu öne sürülüyor. (aa)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.