ManşetTürkiye

28 Şubat davasında Çevik Bir, Çetin Doğan ve 12 kişi için yakalama kararı

0
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasında “darbeye teşebbüs” suçundan 14 sanığa verilen müebbet hapis cezasını, 9 Temmuz 2021 tarihinde onadı. Yargıtay’ın kararı davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi‘ne gönderildi. Mahkeme de kararı, gereğinin yerine getirilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Bürosu‘na gönderdi. İnfaz Bürosu da sanığın cezaevine konulması için işlemleri başlattı ve yakalama kararı çıkarttı.

Böylece aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli orgeneral Çevik Bir, orgeneral Çetin Doğan ve Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak’ın da bulunduğu isimler hakkında işlem başlatıldı.

Cezaevine konulması için yakalama kararı çıkartılan isimler şöyle:

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir,  Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile emekli generaller Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker.

Doğan’ın avukatından AYM’ye çağrı

Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, karar üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM)  84 yaşındaki müvekkilinin başvurusunu öncelikle görüşmesi için çağrı yaptı. 

Ersöz, “Bu kararlar bize gönderilmiyor. Ankara İnfaz Savcılığı, doğrudan yakalama kararı çıkartıyor, emniyete gönderiyor. Emniyet de konutlarına giderek kararı uyguluyor. İşleyiş bu şekilde. Şu an Çetin Doğan’ın evine gelinmiş değil. Ama müşteki vekillerinden öğrendiğimize göre savcılığa dosya gönderildi ve işlemler yapıldı. AYM’den ise hiçbir karar ve bilgi gelmiş değil maalesef” dedi.

AYM, herhangi bir karar vermezse, Doğan ve diğer emekli komutanlar cezaevine girecek.

37 sanığın beraat kararları onanmıştı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, müebbet hapis verilen sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel‘in eylemlerinin darbe suçuna yardım kapsamında olduğu gerekçesiyle cezanın bozulmasına hükmetmişti. “Gizli ittifak” suçunu işlediklerine karar verilen ancak 10 yıllık zaman aşımı süresi nedeniyle beraatine hükmedilen 12 sanığın kararı da bozulmuştu. Daire ayrıca 37 sanık hakkındaki beraat kararlarını onamıştı.

Bu süreçte, sanıklardan emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Fevzi Türkeri’nin avukatları Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak,  “yaş ve sağlık durumu” gerekçesiyle infazın durdurulmasını istemişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.