ManşetTürkiye

2021 Uluslararası Hrant Dink Ödülleri bu akşam sahiplerini bulacak

0

2021 Uluslararası Hrant Dink Ödülleri bu yıl da öldürülen Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink‘in doğum günü olan 15 Eylül Çarşamba günü saat 20.00’de çevrimiçi yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Törende, Pervin Chakar, Ezhel, Vahagn Hayrapetyan, Gohar Hovhannisyan, Kamarama, Nazan Öncel, Ayta Sözeri, Ertan Tekin, Arto Tunçboyacıyan, Tmbata Kharberd Özel Gereksinimli Çocuklar Evi Etnik Müzik Grubu Tsakhruk, Yerevan Saxophone Quartet ve Wood Winds Project yer alacak.

Ödül kimlere veriliyor?

Ödül her yıl, ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan ve bunları yaparken de insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren; Türkiye ve Türkiye dışından olmak üzere iki kişi, kurum ya da organizasyona veriliyor.

Aynı zamanda, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yıl boyunca, yaptıklarıyla insan hakları, cinsiyetçilik karşı mücadele, ırkçılık karşıtı mücadele, iklim krizi gibi pek çok konuda insana, insanlığa ‘ışık’ tutan kişi ve kurumlar 2021 yılının ‘Işıklar’ı olarak tanıtılacak.

Myring şarkısı seslendirilecek

Ödül sahiplerinin konuşmalarının yanı sıra ödül töreninde izleyicileri müzik performansları da bekliyor. Ezhel gecede ilk defa yayınlanacak ‘Mayrig’ [Anne] şarkısını seslendirecek, Pervin Chakar, Ertan Tekin, Ayta Sözeri bu geceye özgün müzik performanslarını icra edecek.

Kadınların yaşadıkları adaletsizliklere ses veren Iraz Akçam, Ayça Bildik, Banu Fotocan, Songül Öden, Gülçin Kültür Şahin, Zeynep Şengöz, Nesrin Uçarlar Nazan Öncel şarkılarına hayat verecek ve Arto Tunçboyacıyan #YakınKomşuErmenistan’dan her yaştan müzisyenlerle bir müzik şölenine imza atacak.

Defne Kayalar‘ın Türkçe; Esra Dermancıoğlu‘nun İngilizce sunuculuğunu üstlenecekleri, Mahir Günşiray’ın sesiyle destek verdiği ödül töreni, bu sene de 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı’ndan sunulacak.

Sosyal medyada takip edilebilecek

Bu yılki jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Emin Alper, Rakel Dink, Tanıl Bora, Mozn Hassan, Şafak Pavey, Osman Kavala, Füsun Üstel, Robert Guediguian, Moly Melching, Viviana Krsticevic.

Geceye dair tüm detaylar, vakfın ve ödülün Facebook ve Twitter hesaplarında, #HrantDinkÖdülü, #UmuduÇoğalt, #DayanışmaGüçlendirir; #HrantDinkAward, #BuildHope, #StrongerTogether; #ՀրանդՏինքՄրցանակ, #բազմապատկէյոյսը, #զօրակցութիւնըուժէ hashtag’leriyle yer alacak.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.