EkolojiManşetTürkiye

2020 orman yangınları bilançosu: 20 bin 936 hektar zarar gördü

0
Fotoğraf: AA

Orman Genel Müdürlüğü 2020 yılında Türkiye‘de çıkan orman yangınları ile ilgili verileri açıkladı. Buna göre, 2020’de 3 bin 412 yangın çıktı.  Bunların 2 bin 949’u yani yüzde 86’sı insan kaynaklı olurken; 325’i yıldırım düşmesi, 138’i ise elektrik hatları sebebiyle çıktı.

Bu yangınlar sonucu 29 bin 487 futbol sahası büyüklüğündeki 20 bin 936 hektar ormanlık alan zarar gördü.

En büyük yangın Hatay’da

Geçtiğimiz yıl 5 Eylül’de Hatay‘ın Samandağ ilçesinde çıkan, Antakya ilçesine de sıçrayan orman yangınına 50 teknik personel ve 900 işçi; 16 helikopter, 2 uçak, 162 arazöz, 30 ilk müdahale aracı, 51 su tankeri, 12 dozer, 8 greyder, 8 ekskavatör, 50 itfaiye, 20 iş makinesi ile müdahale edildi.

Uçak ve helikopterlerin 520 saatlik uçuş gerçekleştirerek alevlere yaklaşık 12 bin ton su bıraktığı yangın, 93 saatte kontrol altına alındı. İlk defa İHA’ların da kullanıldığı yangında 3 bin 446 hektardaki orman yandı. Böylece bu yangın, 2020’nin en büyük orman yangınlarından biri olarak kaydedildi.

2020 orman yangınları bilançosu

Hatay’da çıkan yangın yerleşim yerlerine de sıçradı

Bilanço 800 milyon lira

Orman Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2020 Orman Yangınları Bilançosu’na göre geçtiğimiz yıl çıkan yangınların toplam masrafı 800 milyon lira olarak kaydedildi.

Bu harcamanın 600 milyon lirası yangınları söndürmeye ayrılırken, yanan alanların tekrar ormanlaştırılması için ekiplerin yapacağı tensil, rehabilitasyon ve ağaçlandırma çalışmaları kapsamında alanların bir kısmına tohum ekimi yapılması, bir kısmına ise yaklaşık 30 milyon fidan dikilmesine ise 200 milyon lira harcama yapılacağı aktarıldı.

Toplamda 435 fail tespit edildi

2020’nin en büyük orman yangınlarından Samandağ yangınının bu rakamlardaki payının ise 115 milyon lira olduğu belirtildi.

Orman yangınlarının maliyeti ve hasarın boyutu artarken çoğunlukla insan kaynaklı çıkan yangınların failleri için ise kapsamlı bir tespit çalışması yürütülüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl çıkan yangınlarda 435 fail tespit edildi ve de haklarında soruşturma başlatıldı.

Adana/Kozan Fotoğraf:DHA

Akbolat: Cezalar artırılsın

TEMA Vakfı Kahramanmaraş Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, orman yangınlarının çoğunlukla insan kaynaklı çıktığını hatırlatarak vatandaşların da dikkat etmesinin önemini vurguladı. DHA’ya konuşan Akbolat, şu ifadeleri kullandı:

Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı ve orman yangınlarının ekonomiye çok büyük zararı var. Yangınları söndürmenin yanında yanan alanların tekrar ağaçlandırılması için de masraf yapılıyor. Bunların hepsi ekonomik olarak Türkiye için bir kayıp. Avrupa’nın yaptığı araştırmada, Türkiye, orman yangınlarını söndürmede 3’üncü sırada. Bu, bizim için çok önemli bir olay.”

Halkın da orman içerisinde ateş yakmamak, yakılan ateşi söndürmek gibi konularda dikkatli olması gerektiği belirtilen açıklamada “Orman ve anız yangınlarına sebep olan kişilere verilen cezaların artırılmasını talep ediyoruz” denildi.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.