ManşetDoğaEkoloji

2019 yılında 29 milyona yakın ağaç kesildi

0

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ormanlardan kesilen odun üretim miktarına ilişkin hedefin 15 milyon metreküpten 40 milyon metreküpe çıkarılması ve bu durumun ormanlardaki ağaç varlıklarının sürekli azalmasına neden olacağı yönündeki kaygıları Meclis gündemine taşıdı.

Gürer’in, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, odun üretimi için kesilen ağaç miktarlarını ve çıkan yangınlardan sonra iyileştirme için dikilen ağaç sayısını sordu.

29 milyona yakın ağaç kesildi

Bir Gün’den Kardelen Tatar’ın haberine göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gürer’in sorularını yanıtladı. 2019 yılı üretim bilanço sonuçlarına göre 28 milyon 662 bin 997 metreküp dikili ağaç damgasına karşılık (kesilen ağaç) 22 milyon 113 bin 248 metreküp endüstriyel odun ve 5 milyon 589 bin 798 ster yakacak odun üretildiğini açıkladı.

Bakan Pakdemirli, 2015-2019 yılları üretim bilanço sonuçlarına göre ise 115 milyon 666 bin 722 metreküp dikili ağaç damgasına karşılık 90 milyon 362 bin 603 metreküp endüstriyel odun ve 24 milyon 739 bin 952 ster yakacak odun üretimi yapıldığını bildirdi. Pakdemirli, yangın zararı hesaplamalarında ağaç adedi değil, yangından zarar gören alan hesabının esas alındığını ve hektar olarak gösterildiğini açıkladı.

‘Yanan ormanlar tekrar onarılıyor’

Pakdemirli, orman yangınlarında zarar gören alanların tamamının, Anayasa’nın 169’uncu Maddesi gereği Bakanlık tarafından mevsim şartları ve arazi yapısına bağlı olarak aynı yıl veya en geç ertesi yıl içerisinde ormancılık teknikleriyle, rehabilitasyon, gençleştirme ve ağaçlandırma çalışmaları ile tekrar onarıldığını belirtti.

CHP’li Gürer ise orman amenajman planlarında, Türkiye ormanlarının yıllık 15-16 milyon metreküp üretimi hedeflenirken bu rakam önce 20 milyon metreküpe, sonra uygulanan amenajman planlarında ise 30 milyon metreküpe ve ardından 40 milyon metreküpe çıkarıldığını belirtti. Ormanlar hükümet eliyle yok ediliyor.

‘Madenlerin işgalinde’

Ormanların tehdit altında olduğunu söyleyen CHP’li Gürer, “Madencilik çalışmaları yüzünden, başta Kazdağları olmak üzere, Türkiye’nin tüm orman alanları tahrip edilmiş durumdadır. Örneğin Kazdağları’nda 350 bin ağaç kesilmiştir. 2004 yılında çıkan bir maden kanunu ile orman alanlarında her türlü madene izin verildi. Ülkemiz ormanları hükümet eliyle yok edilmektedir. İktidar, ayakta kalabilmek ve ekonomiyi güçlendirmek için inşaat ve orman ürünleri işleyen sektörü ayakta tutmaya çalışmakta ve bu sektörleri ayakta tutabilme pahasına da ormanları yok etmektedirler. İnşaat sektörüne malzeme sağlamak için, orman sahalarında maden alanları açarak odun üretimini 3 katı arttırılmıştır” diye konuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.