ManşetTürkiye

19 Ocak’ta, 5. yılda, Hrant için, Taksim’den Agos’a

0

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Türkiye yakın tarihinin bu en önemli siyasi cinayetin 5. yılında, hala Hrant Dink’in asıl katilleri açığa çıkarılmadı, devlet cinayetin üzerine örtmek için her şeyi yaptı.

Bu nedenle Hrant’ın arkadaşları, her yıl 19 Ocak’ta Agos gazetesinin önünde yapılan anmayı bu kez büyük bir yürüyüş olarak planladı. 19 Ocak Perşembe günü saat 13:00’de Taksim’de toplanılarak Osmanbey’de cinayetin işlendiği Agos gazetesinin önüne kadar yürüyüş yapılacak.

Hrant’ın arkadaşları bu çağrının her yere yayılmasını istiyor. Çağrı şöyle:

“Hrant’ın Arkadaşları”nın desteğinize ihtiyacı var…

Hrant Dink’i yok ettikleri günden bu yana tam beş yıl geçti. Beş yıl önce onu yüz binler İstanbul caddelerinde akarak, milyonlar ağlayarak uğurladı.

Beşinci yılında o büyük dayanışmayı, o sessiz çığlığı, o çok büyük anlam taşıyan demokratik çıkışı tekrarlamak dileği ve umudundayız.

Beş yıl boyunca cinayetin yargılanma sürecini hepimiz içimiz burkularak, öfkelenerek, isyan ederek izledik. Karşımıza üç beş tetikçi çıkardılar ve bununla yetinmemizi istediler.

O yüzden 19 Ocak 2012 Perşembe günü Hrant Dink’i olabildiğince büyük bir kitlenin katılımıyla anmak daha da bir anlam ve önem kazanıyor.

Ama bunu olabildiğince geniş kesimlere duyurmakta ve katılımlarını özendirmekte sizin yardımınıza, desteğinize şiddetle ihtiyacımız var. Katkılarınız olmadan bunu başaramayız.

19 Ocak Perşembe günü saat tam 13’de Taksim Meydanının Elmadağ’a olan yönünde toplanacağız ve AGOS’un önüne yürüyeceğiz.

Slogan yok. Örgütsel flama, bayrak yok. Bu sessiz bir çığlık.

Önümüzdeki Pazartesi, Salı ve Çarşamba boyunca ulaşabildiğiniz herkese, üyesi olduğunuz her maiel grubuna, meslek örgütüne, STK’ya bu çağrıyı duyurmakta bize omuz verin.

19 Ocak günü kendinizin de o yürüyüş kolunda saf tutun.

Şimdiden teşekkürler…

Hrant’ın Arkadaşları

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.