DünyaManşet

18 yıldır iktidar olan Putin yeni dönem için yemin etti

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin marttaki devlet başkanlığı seçimlerinde elde ettiği zaferle dün dördüncü dönemi için yemin etti.

Kremlin’de yaklaşık beş bin kişinin katılımıyla yapılan törende Putin, 2024 yılına kadar sürecek Rusya Devlet Başkanlığı görevini bir kez daha üstlendi.

Törende elini Rus anayasasının üzerine koyarak yemin eden Putin, “Rusya; onun şu anı ve geleceği için her şeyi yapmamın vazifem ve hayatımın amacı olduğunu düşünüyorum” dedi.

65 yaşındaki Putin, en önemli rakibinin seçime katılmasına izin verilmediği Mart ayındaki seçimlerde oyların yüzde 77’sini almıştı.

Törende konuşan Putin, “samimi destekleri” ve “bağlılıkları” için kendisini seçen Ruslara teşekkür etti ve ülkenin ekonomisini canlandırma sözü verdi. Devlet başkanı olarak yeni dönemini Rusya’daki yaşam standardını yükseltmeye adayacağını belirten Putin, “İnsanlar daha iyi yaşayacaklar” dedi.

“Hayatın her alanında atılım yapmamız gerekiyor. Böyle bir atılıma da sadece yeni ve ilerici olan her şeyi kabul edip haksızlığı reddeden açık bir toplum ile erişilebileceğine inanıyorum” diye konuşan Putin, üstündeki “büyük sorumluluğun” farkında olduğunu belirtti.

Putin, “devletin başkanı olarak Rusya’nın gücü, refahı ve ününü çoğaltmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

Putin’in Rusya yapımı bir limuzin ile geldiği törene katılanlar arasında Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder de vardı.

Tören sonrasında Kremlin’den yapılan başka bir açıklamada ise Putin’in Duma’dan başbakanlık koltuğu için hâlihazırdaki Başbakan Medvedev’i desteklemesini istediği belirtildi.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.