Türkiye

15 gardiyana Ergenekon ihracı

0

Silivri Cezaevi‘nde biri başgardiyan 15 infaz koruma memuru meslekten ihraç edildi. Gerekçenin ise Ergenekon ve Balyoz sanıkları İbrahim Fırtına, Çetin Doğan ve Tuncay Özkan‘ın da aralarında bulunduğu tutuklu yakınlarıyla telefonda görüşmek olduğu iddia edildi.

Silivri 4 ve 5 No’lu Cezaevi’nde, biri başgardiyan toplam 15 infaz koruma memurunun sanık yakınlarıyla telefonda görüştükleri gerekçesiyle meslekten ihraç edildiği öne sürüldü.

Başgardiyanın Balyoz sanığı Hava Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’nın bir yakınıyla, gardiyanlardan birinin ise Ergenekon tutuklusu Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan’la telefonda konuştuğu belirtildi.

Akşam gazetesinin haberine göre; kayda geçen görüşmelerden birinde Nazlıcan Özkan’ı arayan gardiyan, Tuncay Özkan’ın temiz çamaşır talebini iletiyor. Dinlemeye takılan bir diğer telefon görüşmesi ise başka bir gardiyanın Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın yakınıyla yaptığı telefon konuşması.

Cezaevinde çalışan biri başgardiyan 15 infaz koruma memuru, 657 Sayılı Kanunu’nda 13 Şubat 2011’de yapılan değişiklik kapsamında ihraç edildi. Gardiyanların kendilerini, ‘Yardım istediler biz de telefon açtık. Herhangi bir karşılığı olmadı’ şeklinde savundukları öğrenildi.

Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla ihraç edilen gardiyanlara tazminat verilmedi.

10 günde 15 gardiyanın meslekten men edilmesi üzerine infaz koruma memurlarının Ergenekon ve Balyoz tutuklularıyla sözlü irtibatı kesildi. Bazılarının ise telefonlarını değiştirdiği öğrenildi.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.