ManşetTürkiye

12 Eylül soruşturmasında görevsizlik kararı

0

12 Eylül soruşturmasında ikinci kez görevsizlik kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, dosyayı geldiği yere, Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderdi.

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte dava dosyasında başlayan hareketlenmenin, bu karardan sonra hangi yöne gideceği ise bilinmiyor. Görevsizlik kararı veren iki mahkeme de, dosyayı birbirine göndermiş bulunuyor.

Darbecilerin yargılanmasını engelleyen Anayasa’nın geçici 15’inci maddesinin kaldırılmasından sonra yapılan çok sayıda suç duyurusu Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce incelenmişti.

Ancak suçun işlendiği tarihte Devlet Güvenlik Mahkemeleri olmadığı gerekçesiyle görevsizlik kararı verildi. Dosyanın gönderildiği Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da incelemesini tamamladı.

Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, “Anayasa’yı silah zoruyla değiştirmek” suçunun, özel yetkili mahkemelerin görev alanında olduğunu gerekçe göstererek ikinci görevsizlik kararını verdi.

Demir, dosyayı Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderdi. İki savcılığın benzer karar verdiği durumlarda dosyanın akıbetinin ne olacağını konusunda yasal bir düzenleme bulunmuyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.