Uncategorized

11 Şubat 2014

0

HRW:Orta Afrika Cumhuriyeti’nde müslümanlar ülkeyi terk edebilir

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki iç savaş yüzünden tüm Müslüman nüfusun ülkeyi terk etmek zorunda kalabileceği uyarısı yaptı. Yaklaşık 4.5 milyon nüfusa sahip Orta Afrika Cumhuriyeti’nde nüfusun yüzde 15’ini Müslümanlar oluşturuyor.

Kıbrıs sorunu için müzakere 1,5 yıl arada sonra başlıyor

KIBRIS sorununa çözüm için Kuzey’deki Türk ve Güney’deki Rum yönetimleri arasında müzakere süreci, 1.5 yıl aradan sonra yeniden başlıyor. İki tarafın cumhurbaşkanları Derviş Eroğlu ile Nikos Anastasiadis bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın gözetiminde ara bölgede biraraya gelecek. Müzakere masasında yönetim ve güç paylaşımı, AB, mülkiyet, ekonomi, garantiler ve toprak gibi önemli başlıklar var.

Romanya Cumhurbaşkanına ayrımcılık cezası

Romanya’da, Cumhurbaşkanı Basesku, dört yıl önce Romanlara ‘’Çalışmak istemiyor, hırsızlık yapıyorlar’’ dediği için 410 liralık para cezasına çarptırıldı. Cumhurbaşkanı Basesku hakkında işlem yapmayı başlangıçta reddeden parlamento kontrolündeki Romanya Ayrımcılıkla Mücadale Ulusal Konseyi, “sözlerin yurt dışında sarfedildiği” yönünde bir gerekçe göstermişti. Konsey daha sonra, Yüksek Mahkeme’den gelen talep üzerine davayı açmak zorunda kalmıştı.

Suriye’de alevi köyünde cihatçı katliam

Suriye’nin Hama kentindeki Alevi köyü Maan’ı işgal eden cihatçı savaşçıların çok sayıda kişiyi öldürdüğü belirtildi. Londra merkezli muhaliflerin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, çoğunluğu Esad yanlısı Ulusal Savunma Gücü’nden olan 25 kişi öldürüldü. Hükümete yakın kaynaklar ise çoğu kadın ve çocuk en az 41 kişinin ölürüldüğünü aktardı.

Cenevre II’de 2. tur başladı

Cenevre’de Suriyeli tarafların ikinci tur görüşmeleri başladı Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesini amaçlayan görüşmelerin ikinci turu İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Müzakerelerin ilk gününde iki taraf arabulucu İbrahimi’yle ayrı ayrı konuştu, görüşmeden insani yardım ve tahliye süreci yürütülen Humus’ta üç günlük daha ateşkes kararı çıktı. Görüşmelerde rejim terörizm tanımını kabul ettirmek, muhalefet ise geçiş hükümeti üzerinde ısrarcı.

İngiltere’de Thames nehri taştı, yağışlar artacak

İngiltere’nin güneyinde haftalarca süren yağışların ardından yüzlerce kişi Thames nehrinin taşması sonucu ev ve işyerlerinden tahliye edildi.Meteorologlar, nehirdeki su seviyesinin, yağışlar devam edeceğinden önümüzdeki günlerde daha da yükseleceği uyarısında bulunuyor. Çevre Dairesi, sellerden etkilenenler için yeterli yardım sağlamadığı eleştirilerine maruz kalıyor. Ulusal Tren İdaresi, Thames nehrinin geçtiği Staines ve Windsor & Eton bölgelerinde tren yollarını su bastığını, otobüs ulaşımının da yapılamadığını açıkladı.

Rusya’da muhalif televizyon kanalı uydudan çıkarıldı

Rusya’nın en büyük uydu operatorü, muhalif çizgideki bir televizyon kanalının yayınlarını aktarmayı kesti.”Dojd”, (Yağmur), hükümete yönelik eleştirilerin en çok dile getirildiği televizyon kanalı olarak biliniyor.Uydudan çıkarılmasıyla kanalın izleyicilerinin yüzde 90’ına yayınlarını ulaştıramayacağı belirtiliyor.Kremlin Sarayı, kanalın yayınlarının kısıtlanmasıyla ilgileri olmadığını savunuyor ve yayın kuruluşuna baskı kurulduğu iddialarını reddediyor.

 

 

 

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.