Doğa Mücadelesiİkizdere DirenişiManşetYerel

11 meslek örgütü, şimdi de gazete ilanıyla İkizdere’deki taş ocağına destek verdi, köylüleri suçladı

0
Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat‘ın bütün protestolar ve haftalardır süren eylemlere karşı yapımına başladığı taş ocağına destek veren AKP’ye yakın 11 esnaf ve meslek örgütü, bu sefer gazete ilanıyla ocağa sahip çıktı. İlanda projeye karşı çıkanlar, HDP’li vekiller ve doğa katliama karşı çıkan 64 baro  hedef gösterildi.

Rize Barosu Başkanlığı, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Rize Ticaret Borsası, Rize Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği, Rize Muhasebeciler Odası Başkanlığı, Rize Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı, Rize Kent Konseyi, Rize Kent Gönüllüleri Konseyi, TÜMSİAD Rize Şubesi, MÜSİAD Rize Şubesi ve 53 Gazeteciler Derneği imzasıyla Hürriyet Gazetesi‘nde yayımlanan ilanda İkizderelilere destek verenler de suçlandı.

‘Benzer gruplar ağaç bahanesiyle Gezi olaylarını başlattı’

İlanda şu ifadeler yer aldı:

“Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak olan lojistik merkezinin inşasında kullanılmak üzere İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nden çıkartılacak taşın doğayı katlettiğinden bahisle çeşitli kişi ve STK’ların yaptığı açıklamaları dikkatle izliyoruz. Yapılacak işin niteliğini hiç araştırmamış ya da yatırımlar mevzu olduğunda çevreci kesilmiş olan bu grupların doğa, çevre ve insan hakları olmadığını belirtmek isteriz. Zira aynı grupların 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi büyük yatırımların önünü kesmek için benzer bir çaba gösterdikleri hafızalardan silinmemiştir. Benzer grupların ağacı bahane edip Gezi Parkı olaylarını başlattıkları ve çevreyi günlerce talan etmek suretiyle kalkışma içine girdikleri hepimizin malumudur.

İkizdere halkını kışkırtmak için bölgeye gelen HDP’li vekiller ve 64 Baronun taş ocağıyla ilgili yaptığı açıklamayı okuduğumuzda bu çelişkiyi anlamamak izahten varestedir. PKK tarafından ülkenin dört bir yanında çıkartılan yangınlara bugüne kadar tek ses çıkartmayan HDP’li vekiller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Şırnak gibi Baroların İkizdere ile ilgili alelacele açıklama yapmaları gerçek niyetlerini ortaya koyma bakımından çok anlamlıdır. Yine PKK’nın siyasi uzantısı parti mensupları ile bir kısım baroların ABD Başkanı Biden’in 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine karşı milli baroların yaptığı ortak açıklamaya imza koymayıp ülkesini değil, ABD Başkanının yanında yer alan bu çevrelerin İkizdere ile ilgili yaptığı basın açıklamaları iyi niyetle bağdaştırmak asla mümkün değildir.

‘Doğanın zarar görmesini biz de istemeyiz, ama… ‘

Elbette ki doğanın zarar görmesini bizler de istemeyiz. Ancak ilimizin coğrafi yapısı gereği arazilerin engebeli olması nedeni ile büyük yatırımlar için aranan düz araziyi bulmak mümkün değildir. Bu nedenle deniz dolgusu kaçınılmaz olmaktadır. Lojistik merkezle ilgili de en yerinde karar deniz dolgusudur. Deniz dolgusu için de İkizdere İşkencedere’deki taşın en uygun taş olduğu bilinen bir gerçektir. Taşın çıkartılması esnasında doğaya verilecek olan tahribatın taş çıkarma işi bittikten sonra giderileceği ve çevrenin eski haline getireceği Devletin en yetkili makamları tarafından taahhüt edilmiştir. Biz aşağıda imzası bulunan Rize ilinde faaliyet gösteren meslek örgütleri olarak çevreye verilecek tahribatın eski hale getirilmesi kaydıyla yatırımlara devam edilmesi yönündeki düşüncemizi kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.