İklim KriziManşet

‘Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Konferansı’nda gündem yine iklim değişikliği

0

Birleşmiş Milletler, 1-4 Eylül tarihleri arasında üçüncü defa”Gelişmekte Olan Küçük Ada Devletleri Konferansı” düzenliyor. Samoa’da gerçekleşecek konferansın ana gündem maddesi bu sene de küresel iklim krizi olacak.

north-island-seychelles

Toplantıda bir araya gelecek olan ülke yönetimleri, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve kalkınma bankası yetkilileri bu ülkelerin iklim değişimine karşı maruz kalacakları olumsuzluklara karşı alınabilecek önlemleri tartışacak ve bir yol haritası çıkarmaya çalışacak.

Toplantı hakkında Reuters’a konuşan BM Çevre Programı üst yöneticisi Achim Steiner, küresel ısınmanın etkileri nedeni ile yükselen su seviyelerinin bu ülkelerdeki sahillerin kaybolmasına neden olduğunu, otellerin ve limanların yerlerinin değiştirilme gereğinin ortaya çıktığını söyledi.

Steiner bu ülke yönetimlerinin bu durumla başa çıkmak için balıkçılık sektörlerini geliştirmek, eko-turizme yönelmek ve dizel yakıtlar yerine rüzgâr ve güneş enerjisi kullanmak gibi projeler geliştirdiği bilgisini verdi.

BM’nin daha önce 1994 ve 2005 yıllarında düzenlediği konferansta,  aralarında Bahamalar, Küba, Porto Riko, Papua Yeni Gine, Bahreyn, Şeyseller, Maldivler, Singapur gibi 52 ülkenin olduğu  ada devletleri katılıyor.Sınırlı kaynağa sahip olan ve nüfus artışı görülen adaları bekleyen en büyük sorun iklim değişikliğiyle yükselecek su seviyelerine karşı kırılgan yapıda olmaları.

Küresel ısınma nedeni ile oluşan buzul erimeleri deniz seviyesinin 1900 yılına göre 20 santimetre yükselmesine neden olmuş durumda. 21. yüzyıldaki yükselmenin ise 26 ila 82 santimetrelik arasında olabileceği tahmin ediliyor.

(Yeşil Ekonomi/ Yeşil Gazete)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.