Ekolojik YaşamManşetTarım-Gıda

‘Doğal Süt’, gerçekten doğal mı?

0

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, süt ürünlerinde ‘doğal’ ve aynı anlamı taşıyan benzeri ifadelerin kullanılmaması için kampanya başlattı. Süt firmalarına da çağrı yapan dernek, ürün etiketi ve pazarlama malzemelerindeki “doğal” teriminin kaldırılmasını istedi.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, “doğal” teriminin, gıda etiketlerinde ve pazarlama malzemelerinde kullanımına izin verilmemesi amacıyla yürüttüğü çalışmada, süt sektörüne yönelik yeni bir kampanya başlattı. 2018 yılında gerçekleştirilen imza kampanyasına 53 bin kişinin destek verdiğini bildiren Dernek yetkilileri, imzaları Tarım ve Orman Bakanlığı’na sundu.

“Doğal” ve aynı anlamı taşıyan benzeri ifadelerin, gıda etiketlerinde ve pazarlama malzemesi olarak kullanımına izin verilmemesi ve ilgili mevzuatın bu yönde değiştirilmesinin talep edildiği kampanyada, marka sahiplerinden de ilgili mevzuat değişikliğini beklemeksizin, ürün etiketlerinde ve pazarlama malzemelerindeki “doğal” terimini kaldırması ve kullanmaması istendi.

Markalara sorular

Yapılan açıklamada, UHT süt, pastorize süt, yoğurt, ayran ve kefir ürünlerinin bazıları veya hepsinin etiketlerinde “doğal” ifadesini kullanan süt sektöründeki kimi markalara sorular da yönetildi. Yanıt bekleyen sorular şöyle:

  1. Neredeyse hiç taze ot yemeden, hazır yem ve kuru ot ile beslenerek, doğasına aykırı koşullarda, hareketlerinin sınırlandığı kapalı veya yarı açık alanlarda yaşamını sürdüren hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünleri doğal mıdır?
  • Hayvancılıkta kullanılan antibiyotiklerin insanlar için kullanılanlardan fazla olduğu ve bunun halk sağlığını tehdit eden sonuçları biliniyor. Ürün elde ettiğiniz hayvanlara antibiyotik veriliyor mu? Veriliyor ise -Türk Gıda Kodeksi’nin izin verdiği limitlerin altında olsa dahi- antibiyotik kalıntısı bulunan süt ve bu sütten elde edilen ürünler doğal mıdır?
  • Ürünlerinizin elde edildiği, kendinizin ya da tedarik zincirinizdeki diğer işletmelerin/üreticilerin hayvanları genetiği değiştirilmiş soya, mısır veya diğer GDO katkılı yemler ile besleniyor mu? Bu konuda bir izleme sisteminiz var mı? GDO’lu yem kullanılıyor ise doğada bulunmayan GDO’lu yem ile beslenen hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünleri için “doğal” ifadesi kullanılabilir mi?
  • UHT işlemi, sütte bulunan aminoasitlerde, peynir altı suyu proteini başta olmak üzere proteinlerde, vitaminlerde ve yağ asitlerinde değişime veya kayıplara yol açıyor. Bu nedenle UHT işlemi sütün yapısını değiştiriyor. Hatta bilimsel makalelerin bazılarında bu durum ”denatüre olmak” şeklinde ifade ediliyor. Besin değerleri değişen veya azalan UHT süt doğal mıdır?
  • Homojenizasyon işleminin fizikokimyasal ve biyokimyasal değişimlere yol açtığı biliniyor. Sonuçları olumlu ya da olumsuz olsun, fizikokimyasal ve biyokimyasal değişimlerin söz konusu olduğu süt ürünleri için “doğal” ifadesi kullanılabilir mi?
  • Yoğurdun gevşek yapısına, sulanmasına müdahale yöntemlerinden biri olarak yoğurda süt tozu katılabiliyor. Fiziksel yapısı değiştirilmiş süt ürünleri ( süt tozu ) katılarak fiziksel yapısına  müdahale edilmiş yoğurt için “doğal” ifadesi kullanılabilir mi?
  • Pestisit (zirai zehir) kullanılarak yetiştirilen yem bitkileri ile beslenen hayvanların süt vb. ürünleri doğal olabilir mi?

Kampanya linki: http://bit.ly/dogalmi

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.