Kültür-SanatManşetTürkiye

Zonguldak’ta madenci heykeli maviye boyandı, belediye ‘eseri ihya ettik’ dedi

0

Zonguldak‘ın Kozlu ilçesindeki madenci heykeli belediye tarafından yağlı boya ile boyandı. Eserinin tahrip edildiğini söyleyen Heykeltraş Metin Yurdanur’a Kozlu Belediye Başkanı, “İhya ettik” diye yanıt verdi.

Heykel, 1991 yılındaki Büyük Madenci Yürüyüşü anısına Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılmıştı.  Kozlu girişindeki heykelin yeri 2020 yılındaki yol düzenlemesi sırasında değiştirilerek kavşaktaki orta refüjün içerisine konulmuştu.

27 Ekim’de ise bronz heykel, belediye tarafından yağlı boya ile boyandı. Heykeldeki madencinin eli ve yüzünün siyaha, kıyafetlerinin maviye çizmesinin de sarıya boyandığı görüldü.

Heykeltraş Yurdanur: Bilgi verilmedi, eserim tahrip edildi 

Eserinin kendisine bilgi verilmeden boyandığını öğrenen Heykeltıraş Metin Yurdanur ise duruma tepki gösterdi.  Twitter hesabından bir açıklama yapan Yurdanur, “Kozlu’da yer alan Madenci Anıtı boyanarak tahrip edilmiştir” dedi.

Hem eser hem de maden emekçileri itibarsızlaştırıldı

“Anıt heykel tanınmayacak şekilde boyanmış ve bu yolla hem sanat eseri hem de maden emekçileri itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır” diyen sanatçı, telif  kanununa göre haklarının çiğnendiğini belirtti:

“Bilgim, iznim ve onayım olmadan yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini hem kendi adıma hem de canlarını maden ocaklarında yitiren binlerce maden işçisi adına diliyorum.”

Madenci heykelinin boyanmasına tepki - 1

Belediye Başkanı: Restorasyon yapıp ihya ettik

Sosyal medyadan gelen eleştirilerin ardından Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş belediyeye ait sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Heykelin dış etkenler nedeniyle zarar gördüğünü söyleyen Bektaş, “Bu nedenle gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak madenci kentimizin sembolü madenci heykeli ihya edilmiştir”  dedi.

Bektaş, “Restorasyon çalışmalarında yıllardır maden işçi kıyafeti olan renkler özellikle dikkate alınmış bu husustaki hasasiyetimize rağmen son günlerde bazı basın yayın organlarında bu konuda spekülasyonlar yapılmaktadır” ifadelerini kullandı:

“Ne mutlu ki; Kozlu’da tüm sorunları çözdüğümüzün kanıtı madencinin çizmesinin rengi tartışma konusu oldu. Madenci kenti olan Kozlumuz’da bugüne kadar şehit olan tüm madencilerimizin isimlerini ölümsüzleştiren anıtı yine 263 maden şehidimiz anısına yapılan anıtı ve diğer madenler ile ilgili anıtlar ve meydan düzenlemeleri tarafımızdan yapılmıştır. Bu vesile ile Amasra’da meydana gelen kazada şehit olan 41 madencimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.